Optymistyczne prognozy cen paliw w Polsce (grudzień 2012)

Bieżąca sytuacja gospodarcza na świecie nie daje przesłanek jakoby paliwo na polskich stacjach benzynowych mogłoby w najbliższym czasie podrożeć. Niemniej jednak ewentualna obniżka cen nie będzie już tak znacząca jak na początku jesieni.

Optymistyczne prognozy cen paliw w Polsce (grudzień 2012)
Podobnie jak w listopadzie, również w bieżącym miesiącu obserwowana jest tendencja spadkowa cen paliw. Nie jest ona jednak tak znacząca jak w przypadku poprzednich notowań, kiedy to cena benzyny 95 potaniała o 16 groszy w listopadzie, a od początku października obniżyła się aż o 30 groszy na litrze. W grudniu bowiem prognozowana cena benzyny 95, oleju napędowego oraz gazu LPG spadnie średnio o 1 grosz. Natomiast cena wysokooktanowej benzyny 98 utrzymana zostanie na poziomie z poprzedniego miesiąca.
 
W dalszym ciągu za litr oleju napędowego (5,62 zł/l) zapłacimy więcej niż za benzynę 95 (5,54 zł/l). Sytuacja ta obserwowana jest już od kilku tygodni i nic wskazuje na to, żeby miała ulec zmianie.
 
Zmiany cen wspierają obniżki paliw w polskich rafineriach. W dniu dzisiejszym ceny metra sześciennego paliw w temperaturze referencyjnej 15 st. C, łącznie z podatkiem akcyzowym wynoszą: dla benzyny 95 – 4170,50 zł/m3 (w porównaniu z 4193 zł/m3 z poprzedniego tygodnia), oleju napędowego – 4260,50 zł/m3 (wobec 4371), a oleju opałowego – 2983,70 zł/m3 (wobec 3054).
 
Mimo obserwowanych spadków cen paliw, wielu użytkowników pojazdów nadal uważa, że są one zbyt wysokie. Niespadającą od długiego czasu poniżej 5 zł/l ceną, obarczają producentów benzyny. Jedak w rzeczywistości, marża nałożona przez właścicieli stacji benzynowych tylko w niewielkim stopniu kształtuje koszt tego surowca. 
 
Duży wpływ na cenę paliwa ma wartość baryłki na giełdzie w Londynie oraz znaczenie złotówki w stosunku do dolara. Wiąże się to z tym, że największe ilości benzyny są sprowadzane do Polski z Rosji. Natomiast rafinerie odkupują ją za dolary na giełdzie w Londynie. Wzrost wartości złotówki i spadek ceny ropy na giełdzie przyczyniają się to do niższych kosztów, jakie muszą pokryć rafinerie i odwrotnie.
 
Oprócz cen ropy na świecie, wpływ na zmiany cen w Polsce mają również obciążenia podatkowe, do których zaliczamy: akcyzę, opłatę paliwową, podatek VAT. Łącznie z marżą stacji benzynowych i ceną paliwa w rafinerii stanowią one ogólny koszt, jaki kierowcy pojazdów płacą za ten cenny surowiec.
 
Obecnie na najwyższe koszty narazeni są kierowcy w województwie zachodniopomorskim. Natomiast najmniej zapłacą mieszkańcy województwa śląskiego
 
Poniżej przedstawiono zestawienie cen paliw w regionach, w których ich różnice są największe.
 
Region o najwyższych cenach paliw – województwo zachodniopomorskie:
  • benzyna 95 – 5,68 zł/l
  • benzyna 98 – 5,92 zł/l
  • ON – 5,72 zł/l
  • LPG – 2,84 zł/l.
Region o najniższych cenach paliw – województwo śląskie:
  • benzyna 95 – 5,54 zł/l
  • benzyna 98 – 5,75 zł/l
  • ON – 5,60 zł/l
  • LPG – 2,71 zł/l.
 
A Wy ile płacicie za paliwo w Waszym regionie? Dajcie znać na Forum lub w komentarzach w temacie.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!