| Autor: redakcja12

Rośnie produkcja i zapotrzebowanie na płynny gaz

Na całym świecie, zaczęła rosnąć produkcja i jednocześnie konsumpcja płynnego gazu LPG. Jak poinformowali eksperci z sektora paliwowego, ta moda zapewne się utrzyma. Polska stanowi jedynie jedną piątą całego zapotrzebowania, dlatego odpowiedzią na rosnące potrzeby konsumpcyjne jest import tego surowca, głównie od naszego wschodniego sąsiada - Rosji. Rosnąca produkcja gazu, przyczyni się do zaoszczędzenia przez kierowców tankujących LPG większej gotówki w swoich portfelach.

Rośnie produkcja i zapotrzebowanie na płynny gaz
– Rynek gazu płynnego na świecie rośnie i takiej tendencji możemy oczekiwać także w najbliższym okresie. Rośnie produkcja tego surowca w USA, gaz płynny jest skojarzony z gazem łupkowym, w związku z czym zwiększenie wydobycia gazu łupkowego powoduje zwiększoną produkcję gazu LPG. Jeśli chodzi o możliwości eksportowe, to na Bliskim Wschodzie otwiera się Iran. Tak więc gazu pojawia się coraz więcej, ale rośnie też jego konsumpcja – podkreślił Sylwester Śmigiel, prezes Gaspol SA oraz członek prezydium Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Według danych sporządzonych przez POGP, rok 2016 przyniósł o 4,9% wzrost korzystania z gazu płynnego LPG, tym samym dając łączną wartość około 2,4 tys.ton.

– W Polsce nieznacznie wzrosła sprzedaż rok do roku. W krajach Europy Zachodniej, jest mniej więcej stabilnie, ale z pewnością rośnie popyt i konsumpcja gazu na Dalekim Wschodzie. Istotną rolę, jeśli chodzi o zwiększenie zapotrzebowania na gaz płynny, odgrywają Chiny – dodał Śmigiel.

 
Zeszłoroczne dane wskazują, że produkcja gazu płynnego na terenie Polski, wzrosła o 17,3% do poziomu 440 tys. ton, tym samym stanowiąc jedynie 18,6% krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Głównym źródłem zaopatrzenia w płynny gaz są zagraniczne dostawy (z Kazachstanu, Białorusi, Rosji),
 
Po ponownym uruchomieniu terminalu morskiego w Gdyni, w ubiegłym roku znacznie wzrósł import płynnego gazu drogą morską. Jak podkreślają analitycy, już niebawem Polska powinna spodziewać się dostaw LPG z terenów Bliskiego Wschodu. Należy zaznaczyć, że będzie to jednak  uzależnione od czynników ekonomicznych oraz możliwie wysokich kosztów transportu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!