| Autor: redakcja6

Separator aerodynamiczny S A D - Innowacja w czyszczeniu i separacji ziarna

Innowacyjny separator aerodynamiczny „S A D” do ziaren wszelkich płodów rolnych. To jedyne urządzenie na rynku, wykorzystujące unikatową technologię precyzyjnej kalibracji według ciężaru właściwego ziarna.

Separator aerodynamiczny S A D - Innowacja w czyszczeniu i separacji ziarna
Separatory S'A'D' pozwalają wyodrębnić biologicznie wartościowy materiał nasienny, co skutkuje między innymi znaczącym zwiększeniem plonów aż do 40%. Jednocześnie, mogą posłużyć także jako wydajne narzędzie do czyszczenia wszelkiego rodzaju nasion traw, zbóż, kukurydzy czy rzepaku. Dzięki zasadzie aerodynamiki, czyli korzystania z wiatru - separatory dodatkowo osuszają kalibrowany przez siebie produkt. Tak więc, dzięki separatorowi aerodynamicznemu S'A'D' nie tylko znacznie poprawimy materiał siewny, którymi pozwoli nam uzyskać większy plon - poprawimy także parametry technologiczne zebranego przez nas plonu, co pozwoli osiągnąć wyższą cenę za te plony.
 
W ofercie znajdziecie Państwo modele separatorów o mocy przerobowej od 4 do 150 ton/h, które wykorzystywane są przez:
 • gospodarstwa rolne,
 • największych producentów i dostawców zbóż,
 • punkty odbioru zboża,
 • producentów pasz,
 • zakłady przemysłu tłuszczowego,
 • tłocznie olejów,
 • zakłady spirytusowe,
 • browary,
 • zakłady produkujące żywność,
 • producenci brykietu opałowego z biomasy
 • młyny i kaszarnie.
Dla nasiennictwa praktycznego znaczenie ma nie wielkość nasion, ale ich pełnowartościowość, ponieważ rozmiar nie zawsze determinuje właściwości siewne. Należy zaznaczyć, że rozmiar albo gruboziarnistość nasion określana jest metodą liniową. Określenie „gruboziarnistość” odnosi się tylko do pojęć wymiarowych i nie należy utożsamiać z wagą nasion. Dokładniejszym wskaźnikiem jakości nasion, ich wypełnienia oraz pełnowartościowości jest ciężar właściwy nasion albo ich gęstość, czyli masa właściwa.
 
W ciężarze właściwym ważną rolę spełnia nie tylko masa nasion, ale również zawartość białka. Nasiona pszenicy ozimej mające duży ciężar właściwy, wyróżniają się zwiększoną zawartością substancji białkowych. Nawet przy podobnym rozmiarze nasion, siła wzrostu w fazie początkowej, jest większa u nasion z większą zawartością białka. Duże nasiona mają więcej substancji rezerwowych, wśród których nadrzędne znaczenie należy do białek.
 
Cel naszych badań polegał na tym, żeby wykorzystując współczesny separator aerodynamiczny marki SAD wyodrębnić z materiału siewnego najbardziej wartościową frakcję nasion i zbadać jej właściwości siewne.
 
Wykorzystując separator aerodynamiczny S'A'D' udało się nam bez szczególnych wysiłków i nakładów wyodrębnić biologicznie wartościowe ziarna, ukształtowane w środkowej części kłosa i otrzymać na tej podstawie wysoką realną wydajność. Kłosy otrzymane z nasion 2 i 3 frakcji mają uziarnienie większe o 25-30% w porównaniu z punktem kontrolnym, w wyniku czego otrzymaliśmy autentycznie wysoką nadwyżkę plonów 9i 10,5 dt /ha. W tym samym czasie z nasion 4 i 5 frakcji wydajność rzeczywiście obniżyła się do 3,8 i 10,8 dt/ha.


Czytaj dalej na następnej strone...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!