| Autor: mikolaj

Sprzedaż ciągników rolniczych w marcu 2015 r. Zmiana na fotelu lidera

Na rynku ciągników rolniczych w Polsce widać kolejne symptomy ożywienia. W relacji do lutego, marzec przyniósł zwyżkę sprzedaży ciągników o 68%. W porównaniu do 2014 r. liczba rejestracji na poziomie 1315 maszyn jest jednak gorsza o prawie 300 sztuk.

Sprzedaż ciągników rolniczych w marcu 2015 r. Zmiana na fotelu lidera

Sprzedaż ciągników rolniczych

Początek roku nie był zbyt optymistyczny dla producentów ciągników rolniczych. W styczniu odnotowano najsłabszy start od 9 lat. Pomimo kolejnych wzrostów sprzedaży w lutym i w marcu, sytuacja na rynku wciąż znacząco odbiega od czasów prosperity. Rolnicy zdecydowanie chętniej decydują się na zakup maszyn używanych, których sprzedaż w marcu była o ponad 10% wyższa niż w analogicznym okresie w 2014 r. Warto przypomnieć, iż w ostatnich latach (w marcu) poziom rejestracji nowych ciągników rolniczych szacowano nawet na 2000 sztuk, tymczasem w bieżącym roku cały rynek (nowe i używane ciągniki) ledwo przekroczył 1700 sztuk. W opinii ekspertów czynnikiem determinującym sprzedaż są programy wsparcia. Dopóki nie zostaną uruchomione, dopóty ciężko oczekiwać znaczącej poprawy sytuacji.

Zobacz także: Sprzedaż ciągników rolniczych w lutym 2015 r.

 

Sprzedaż ciągników New Holland

W marcu 2015 r. na pozycję lidera sprzedaży ciągników rolniczych ponownie wysunął się New Holland. W trzecim miesiącu roku producent sprzedał 225 maszyn (-31% r/r), tj. o 100 sztuk więcej niż w lutym. Licząc od początku roku liczba sprzedanych ciągników tej firmy wyniosła 449 sztuk, a zatem o 26% mniej niż w roku ubiegłym. Udział New Holland w rynku wyniósł 16,4%.

Sprzedaż ciągników John Deere

Drugie miejsce w miesięcznym i ogólnym zestawieniu zajął John Deere z liczbą rejestracji w lutym wynoszącą 220 ciągników. Wynik ten był zatem prawie o 23% lepszy w stosunku do sprzedaży w marcu 2014 r. W pierwszym kwartale 2015 r. liczba rejestracji ciągników John Deere ukształtowała się na poziomie 429 sztuk, tj. o 20% większym niż rok temu o tej porze. Producent może się także pochwalić 15,7% udziałem w rynku.

Sprzedaż ciągników Zetor

W czterech poprzednich miesiącach niekwestionowanym liderem miesięcznej sprzedaży był Zetor. W marcu jednak producentowi udało się sprzedać "jedynie" 143 ciągniki rolnicze (-31% r/r), co było dopiero czwartym wynikiem na rynku. Łączna sprzedaż ciągników firmy Zetor od początku 2015 r. wynosi 398 sztuk, co stanowi wynik gorszy o 18% wobec ubiegłego roku. Po pierwszym kwartale br. udział firmy w rynku wynosił 14,5%.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!