| Autor: redakcja1

Uprawa pasowa Strip Till

System uprawy pasowej polega na uprawianiu roślin w ograniczeniu co do rzędu, w którym zostały zasadzone nasiona. Jest to innowacyjna technologia, możliwa do stosowania przy użyciu kultywatora pasowego Striger. Ułatwia ona zbiór i uprawę.

Uprawa pasowa Strip Till
Kultywator Striger został opracowany przez firmę Kuhn. Pierwszymi krajami jakie wprowadziły ten system w życie były USA, Kanada i Australia. Technologia ta pozwala na zachowanie potencjału produkcyjnego gleby przy jednoczesnym zwiększeniu jej odporności na erozję. Jest to system uproszczonych technik uprawy. Istnieje wiele zalet, które zostały poparte szeregiem badań i doświadczeń. Uprawa pasowa wpływa pozytywnie zwłaszcza na takie uprawy jak: kukurydza, słonecznik, buraki cukrowe, soja czy rzepak. Uprawy gleby można dokonywać w jednym z dwóch sezonów: jesienią lub na wiosnę przed siewem. Wpływ na wybór terminu mają rożne czynniki, głównie rodzaj gleby. Jesienią można uprawiać glebę gliniastą z zachowaniem okrywy roślinnej. Wiosenne prace polowe przy użyciu technologii Striger są o wiele łatwiejsze. Zaletami są przede wszystkim pozytywny wpływ na rozwój rośliny oraz oszczędności płynące z jej stosowania.
 
Przy pierwszym przejeździe przygotowywany jest pas pod uprawę a przy drugim, wprowadzane są nasiona siewnikiem. Niesie to obniżenie kosztów związanych z paliwem, jednocześnie oszczędzamy także na czasie. Ponadto uprawa tą technologią powoduje zwiększenie potencjału plonowania poprzez stosowanie siewu punktowego.
 
Przy użyciu kultywatora stosuje się często nawożenie potasem oraz fosforem. Tego rodzaju nawozy są lepiej przyswajalne na głębszych warstwach, do których dotarcie umożliwia właśnie Striger.
 
Uprawa systemem pasowym pozytywnie oddziałuje na wielkość zbiorów. System ten pozwala na zebranie większych plonów aniżeli przy stosowaniu tradycyjnego sposobu uprawy. Dzieje się tak poprzez działanie efektu brzegowego. Rośliny które rosną na obrzeżach pól czy plantacji są większe, zdrowsze i często również dorodniejsze. Zawdzięcza się to lepszemu wykorzystaniu składników glebowych. Do takich obszarów dociera również lepiej światło, a dzięki cyrkulacji powietrza między rzędami szybciej zostają one przewietrzane i oczyszczane. Jest to korzystne zwłaszcza przy porach deszczowych kiedy wzrasta zagrożenie różnego rodzaju grzybami.
 

Zostawione pasy gleby nieuprawianej pozytywnie wpływają na jej eksploatację. Znajdujące się w niej mikroorganizmy przyśpieszają rozkład elementów pozostawionych w jej wnętrzu, a także zatrzymują w niej węgiel. Wpływa to na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Jak donoszą badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, straty CO2 są o ponad 82% mniejsze niż w przypadku tradycyjnych metod uprawy orkowej. Zostało udowodnione, iż system ten ogranicza wzrost chwastów. Pozostawiona warstwa materii na powierzchni ogranicza ich rozwój.
 
Ważnym czynnikiem jest temperatura gleby. Jej ogrzewanie jest istotne i wpływa na tempo wzrostu roślin. Gleba w pasie jest dobrze napowietrzona i luźna. Dzięki temu korzeń rośliny może swobodnie przenikać przez warstwy ziemi, a dzięki wyższej temperaturze szybciej się rozrastać. System uprawiania pasowego przy użyciu technologii Strip Till powoduje, iż gleba w uprawianych pasach ogrzewa się nawet o 2% stopnia Celsjusza szybciej niż w przypadku do rzędów nieuprawianych. W przypadku kukurydzy kiełki ukazują się po 10 dniach przy temperaturze 15 stopni. Gdy temperatura jest niższa i wynosi 10 stopni, kiełki ukazują się dopiero po 20 dniach.
 
Parowanie wody z gleby uprawianej przy technologii Striger jest również mniejsze. W pasach zbiera się więcej rosy. Woda deszczowa przenika w pasy ziemi między rzędami, jest w nie wchłaniana i zatrzymywana. Mogą z niej czerpać rośliny w niej uprawiane. Jest to szczególnie ważne w przypadku gleb suchych i piaszczystych, zwłaszcza w okresie wegetacji. Jak wiadomo system orkowy wysusza glebę, a podczas silnych opadów powoduje stanie wody na powierzchni. Stosowanie technologii uprawy pasowej jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Coraz częściej w myśl polepszenia efektywności uprawy roślin rezygnuje się z uprawy systemem orkowym. Ogranicza to występowanie niekorzystnych zjawisk.
 
Powyższe zalety są głównymi jakie niesie ze sobą uprawa pasowa Strip Till. W zależności od uprawianej rośliny korzyści te mogą się zmieniać.
 

Budowa kultywatora
 
W jego skład wchodzą niżej wymienione elementy robocze, które montowane są na sprężynach ułatwiając tym samym pracę na miękkich glebach. Na kultywator składają się takie elementy jak:
  • Gwieździste oczyszczacze. Zadaniem ich jest czyszczenie powierzchni gleby z resztek roślinnych. Głębokość na jakiej odbywać się będzie ich praca jest regulowana za pomocą śruby, im więcej resztek pożniwnych tym głębiej powinny pracować.
  • Krój talerzowy rozcinający glebę bezpośrednio przed zębami. Przecina glebę umożliwiając dostanie się do warstwy gleby zębom, dodatkowo spulchniają i kruszą ziemię.
  • Zęby. Spulchniają one glebę na kształt stożka, dzięki czemu korzeń główny będzie miał możliwość łatwiejszego wzrostu, mogą one pracować na głębokości nawet do 30 cm.
  • Dwa falowane talerze. Dzięki nim po pracy zębów ziemia nie jest rozrzucana na boki, zachowują one uprawianą glebę w rzędzie.
  • Koło dogniatające. Zaskorupienie gleby w przyszłym rzędzie wysiewu jest dzięki niemu mniejsze.
Kultywatory Striger posiadają zakres od 6-12 rzędów dając tym samym szerokość roboczą od 4-6m.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!