Nie żyje twórca polskiego kombajnu Bizon

W wieku 95 lat zmarł Bolesław Rostowski, inżynier, konstruktor, jeden z twórców kombajnu Bizon.

Nie żyje twórca polskiego kombajnu Bizon
Bolesław Rostowski, inżynier, konstruktor, jeden z twórców kombajnu Bizon
Jak informuje Portal PÅ‚ock, BolesÅ‚aw Rostowski zmarÅ‚ w niedzielÄ™ 31 lipca w wieku 95 lat. Pogrzeb odbyÅ‚ siÄ™ w czwartek, 4 sierpnia, o godzinie 11.00 na cmentarzu przy NorbertaÅ„skiej w PÅ‚ocku.

BolesÅ‚aw Rostowski pracowaÅ‚ w Fabryce Maszyn Å»niwnych, która powstaÅ‚a w 1948 r. W fabryce powstawaÅ‚y pierwsze w Polsce żniwiarki konne, a od 1954 r. rozpoczęła siÄ™ produkcja wzorowanych na radzieckich kombajnów zbierajÄ…cych zboże - przede wszystkim Vistuli. Gdy pod koniec lat 60. malaÅ‚o zainteresowanie pÅ‚ockimi kombajnami, a istnienie FMÅ» stanęło pod znakiem zapytania, BolesÅ‚aw Rostowski, gÅ‚ówny konstruktor pracowni, wraz z zespoÅ‚em inżynierów stworzyli na przekór tym planom legendarnego Bizona.

Bizon to byÅ‚o coÅ›. Kombajn posiadaÅ‚ hydrauliczne wspomaganie ukÅ‚adu kierowniczego, co byÅ‚o wtedy rzadkoÅ›ciÄ…, centralne sterowanie hydrauliczne ukÅ‚adami napÄ™dów i regulacji bez potrzeby opuszczania stanowiska kierowniczego i przeregulowywania parametrów za pomocÄ… kluczy i mÅ‚otka. Ziarno byÅ‚o czystsze (powyżej 98,5%), a straty w zbiorach - mniejsze. W testach z udziaÅ‚em maszyn rolniczych z ZSRR i NRD to Bizon biÅ‚ pozostaÅ‚e kombajny na gÅ‚owÄ™.

Jak przypomina Portal PÅ‚ock, w 1971 r. rozpoczęła siÄ™ seryjna produkcja kombajnu. TysiÄ™czny egzemplarz wyprodukowano na 1 maja 1972 r. W kolejnych latach z pÅ‚ockiej fabryki na polskie pola wyjechaÅ‚y tysiÄ…ce modeli maszyny. Bizona oglÄ…dano na wystawach m.in. w Danii, NRD, ZwiÄ…zku Radzieckim i na WÄ™grzech. Kombajn inżynierów z PÅ‚ocka sprawdzaÅ‚ siÄ™ w dalekich Indiach i Brazylii. W kolejnych latach w pracowni konstruowano nastÄ™pne modele Bizona. Coraz wydajniejsze, nowoczeÅ›niejsze, bardziej dopracowane.

Choć Fabryki Maszyn Żniwnych nie ma już od lat, to Bizony wciąż w dużej liczbie pracują na polach, co roku pomagając rolnikom w pracach żniwnych.


 


Tagi:
źródło: