| Autor: deprezes

Żukbot

Do tego, że Polacy potrafią wiele nie potrzeba aż tak wielu przekonywać. Do Naszej Redakcji właśnie wpłynęła pozytywna informacja o zwycięstwie Stowarzyszenia Robotyków SKALP, którzy wygrali wraz z robotem Żukbot.

Żukbot
Źródło fotografii: facebook.com/zukbot
 
Stowarzyszenie Robotyków SKALP to interdyscyplinarny zespół skupiający elektroników, automatyków oraz informatyków pracujących nad rozwiązaniami z zakresu robotyki. Wraz z robotem Żukbot, zespół SR SKALP zajął 1 miejsce w kategorii precyzyjnego oprysku podczas Field Robot Event organizowanego na Harper Adams University w Wielkiej Brytanii.
 
Żukbot, autonomiczny robot rolniczy zwycięża w Tallinn, Estonii w dniu 7 listopada 2017 gdzie miała miejsce polska edycja European Satellite Navigation Competition (ESNC) 2017. Konstrukcja przygotowana przez gdańskie Stowarzyszenie Robotyków SKALP, łączy ze sobą dane satelitarne, precyzyjne pomiary gleby oraz autonomiczne roboty. Cały system pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji jedzenia. 
 
Rosnące ceny pracy ludzkiej, jak również zwiększające się zapotrzebowanie na żywność wymaga ciągłego rozwoju technologii agrarnych. Robot rolniczy Żukbot został zaprojektowany jako wsparcie dla nowoczesnego rolnika. Inteligentny oprysk, wykorzystanie technologii satelitarnych, precyzyjne pomiary gleby czy rejestracja warunków pogodowych to tylko niektóre z jego funkcji. Korzyści płynące z robota rolniczego to min. redukcja zużycia środków chemicznych, zwiększenie plonów oraz zmniejszenie kosztów upraw.
 
“Wszystkie 26 zwycięskich aplikacji ESNC zapewnia nowe produkty i usługi, które pomagają w postępie w zakresie przestrzeni kosmicznej” - podkreśla Thorsten Rudolph, dyrektor zarządzający w AZO Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen, które jest organizatorem ESNC. “Cieszymy się z tych ekscytujących nowych pomysłów i ich wartości dodanej pod względem potrzeb użytkowników i innowacji”.
 
ESNC nieustannie poszukuje najlepszych pomysłów biznesowych związanych z GNSS, zgodnie ze strategią kosmiczną UE i celami UE60. Wspierając przedsiębiorców i start-upy, konkurencja w dziedzinie innowacji ma długoterminowy cel, jakim jest wzmocnienie konkurencyjności Europy dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom kosmicznym na skalę globalną. Bliska współpraca z partnerami instytucjonalnymi, przemysłowymi i regionalnymi promuje to przedsięwzięcie w sposób ogólnoeuropejski, pod patronatem Europejskiego Komitetu Regionów. W tegorocznej edycji ESNC przyznano nagrody o wartości ponad 1 mln EUR. Dodatkowo AZO ustanowiło pierwszy europejski program akceleratora E-GNSS, finansowany przez Komisję Europejską. Ten program oferuje trzem najlepszym startującym startupom dostęp do dedykowanych programów inkubacyjnych w ich preferowanym centrum inkubacyjnym sieci ESNC na terenie całej Europy o wartości 180 000 EUR.
 


Tagi:
źródło: