300 milionów złotych wypłacone przez ARiMR na unowocześnienie portu i rybołówstwa w Kołobrzegu przyniosło rewelacyjne efekty

Chyba nigdzie w Polsce nie widać tak dobrze efektów, realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, unijnych programów pomocowych dla rybołówstwa i obszarów nabrzeżnych, jak w Kołobrzegu.

300 milionów złotych wypłacone przez ARiMR na unowocześnienie portu i rybołówstwa w Kołobrzegu przyniosło rewelacyjne efekty
Dosłownie na każdym kroku można tam zobaczyć tablice informacyjne postawione przy nowoczesnych, często zbudowanych od podstaw, obiektach, które wyrosły w ostatnich kilku latach, jak grzyby po deszczu, wzdłuż zmodernizowanych już prawie w całości portowych nabrzeżach. Nowością i nowoczesnością imponuje też gruntownie zmodernizowana kołobrzeska flota rybacka.
 

Większość  inwestycji była możliwa dzięki wsparciu udzielanemu przez ARiMR z unijnych środków przedakcesyjnych, Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i Przetwórstwo Ryb"  2004-2006,  a zwłaszcza z Programu Operacyjnego "Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Obszarów Nadmorskich" na lata 2007-2013. W sumie Agencja wsparła wszystkie kołobrzeskie inwestycje kwotą 300 milionów złotych. Tak duże wykorzystanie unijnych pieniędzy było możliwe dzięki temu, że kierujący portem w Kołobrzegu, jak również tamtejsze firmy i organizacje rybaków oraz właściciele kutrów, zdecydowali się na przeprowadzenie ogromnych inwestycji sięgając po środki z tego źródła. W ostatnich dniach czerwca br. Kołobrzeg odwiedzili przedstawiciele kierownictwa ARiMR z prezesem Agencji Tomaszem Kołodziejem na czele, by zobaczyć na miejscu jak wygląda praktyczne wykorzystanie unijnych środków dla polskiego rybactwa, których wypłacaniem zarządzają. Gospodarze z dumą pokazywali co udało im się osiągnąć i dziękowali za doskonałą współpracę z dyrektorem Jarosławem Łojko i pracownikami Zachodniopomorskiego Oddziału ARiMR za pośrednictwem, którego trafiają do nich unijne pieniądze.
 

Wizyta była też okazją do poinformowania przedstawicieli środowisk rybackich i zarządzających infrastruktura portową o nowych naborach wniosków o udzielenie wsparcia z PO RYBY 2007-2013, a także do zapoznania się z oczekiwaniami tego sektora gospodarki w stosunku do ARiMR, polityki państwa i Unii Europejskiej. Prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. Henryk Rupnik przedstawił swoje plany dalszych inwestycji i wyraził nadzieję, że będzie mógł nadal korzystać z pieniędzy rozdzielanych przez ARiMR, także w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Podobne oczekiwania wyrażali rybacy zainteresowani, oprócz modernizacji floty kutrów, także  rozwojem infrastruktury czyli rozbudową magazynów, wytwórni lodu i usprawniania handlu rybami.
 

Z kolei kierownictwo Akademii Morskiej w Szczecinie z satysfakcją zaprezentowało nowoczesne Centrum Szkolenia Gospodarki Morskiej - Ośrodek Zamiejscowy w Kołobrzegu (trwa właśnie jego wyposażanie), które będzie wydawało naszym rybakom uprawnienia rybaka i szypra oraz międzynarodowe certyfikaty STCW pozwalające na połowów na wodach międzynarodowych, a których posiadanie niebawem stanie się obowiązujące. W tym ośrodku znajdą się między innymi najnowocześniejsze na świecie symulatory, pomocne w zdobywaniu umiejętności pływania na kutrach w każdych warunkach pogodowych, pracownie do nauki nawigacji z wykorzystaniem najnowocześniejszych elektronicznych urządzeń czy nauki j. angielskiego. Zakup tego wyposażenia był możliwy dzięki  wsparciu wypłaconemu przez ARiMR z PO RYBY 2007-2013.
 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!