Kategorie

Poznaj produkty


Lubelskie świętuje z okazji wpisania na listę Produktów Tradycyjnych setnego produktu z województwa

12 grudnia 2012 roku w Departamencie Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie odbyła się uroczysta gala z okazji wpisania na listę Produktów Tradycyjnych setnego produktu z województwa lubelskiego.

Lubelskie świętuje z okazji wpisania na listę Produktów Tradycyjnych setnego produktu z województwa


Poza tym w całym 2012 roku wyróżnienia na różnych imprezach branżowych otrzymały także inne wyroby i przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego. Pełną ich listę możecie znaleźć poniżej:

W kategorii „Perły 2012” – Targi Polagra – Poznań wyróżniono:
- Marię Kujawę z Dołhobrodów za schab suszony po dołhobrodzku,
- Jolantę Dobrzyńską z miejscowości Lasy za kordiał żurawinowy,
- Parafię Rzymskokatolicką pw. Św. Anny w Kodniu za miętówkę sarmacką,
- restaurację „Koncertowa” w Lublinie za kaczkę po zamojsku na racuchach Marysi,
- restaurację „Maćkowa Chata” z Janowca za kluski janowieckie,
 
- „Klucz do Polskiej Spiżarni” - honorowe, prestiżowe wyróżnienie Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, nadawane osobom szczególnie zasłużonym w promocji produktów regionalnych, w tym roku otrzymało Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Gminy Fajsławice.

Podczas targów „Polagra” w Poznaniu odbyło się także Forum Rzeźnictwa i Wędliniarstwa, gdzie również Lubelszczyzna zaznaczyła swoją obecność.
Zakłady Mięsne z Dobrosławowa zdobyły:
- Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich za kiełbasę „wianuszek”,
- pierwsze miejsce w konkursie "Przebój Wędliniarski Roku" za wędlinę ”sękacz”,
- drugie miejsce w konkursie o tytuł "Najlepszego Producenta Wędlin" w kategorii „zakładów mniejszych”,
- oraz wyróżnienie "za wysoką jakość produktów” ocenianych w Konkursach Wędliniarskich.

Podczas tegorocznych Targów Mleczarskich „Mleko-Expo” 2012 odbył się konkurs „VIII Mleczne Mistrzostwa Polski 2012”, który ma na celu wyłonienie największych dostawców mleka w poszczególnych województwach do spółdzielni mleczarskich będących członkami Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich-Związku Rewizyjnego.
- w  województwie lubelskim pierwsze miejsce zajęli - Małgorzata i  Leszek Dusznikowie z miejscowości Wierzba,  dostawcy  do  Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie. Ilość dostarczonego mleka w roku referencyjnym to aż 749 234 kg.
 
W ocenie wartości użytkowej przeprowadzonej w tym roku przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka gospodarstwo Państwa Duszników zajęło pierwsze miejsce w Polsce pod względem wydajności mlecznej w stadzie bydła mlecznego - 13 007 kg mleka.

Podczas wspomnianych Targów Mleczarskich „Mleko-Expo” w konkursach brały udział spółdzielnie mleczarskie z  regionu lubelskiego.
- Spółdzielnię Mleczarską „Bieluch” z Chełma została nagrodzona za „serki smakowe Bieluch” (z papryką, pomidorami i chilli oraz z czosnkiem) oraz za „masło ekstra Bieluch”,
- Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Krasnystaw dostała nagrodę za śmietanę „Gosposia” i  za „serek waniliowy z truskawkami Seruś”,
- Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Piaski została nagrodzona za „Rarytas Piasecki z ziołami”,
- Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Bychawa - dostała nagrodę za „masło ekstra”,

W kategorii „Polski Producent Żywności 2012”- Poznań wyróżnienia otrzymały:
- Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Niedrzwicy Dużej - za „chleb niedrzwicki”,
- oraz „Społem” Lubelska Spółdzielnia Spożywców w Lublinie za „chleb żytni wileński”,
 
Lubelska Spółdzielnia zajęła także w tym roku pierwsze miejsce w „VI Ogólnopolskim Konkursie Pieczywa” zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa za „chleb witalny” - w kategorii „pieczywa z dodatkami prozdrowotnymi” oraz wyróżnienie za „chleb lubelski” - w kategorii „chleb mieszany”
 
W tym samym ministerialnym konkursie uczestniczyła także Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Ostrowie Lubelskim, która zajęła drugie miejsce w kategorii „chleb mieszany” za „chleb ostrowski”.

Laureaci konkursów ekologicznych organizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Wyniki ogłoszono podczas Targów „Natura Food” w Łodzi:
- w kategorii "ekologia-środowisko" pierwsze miejsce w regionie lubelskim zajęli Ewa i Dariusz Pastusiakowie z Szuminki pod Włodawą,
- w kategorii „najlepsze ekologiczne gospodarstwo towarowe” pierwsze miejsce w regionie zajęli Dorota i Mirosław Janowscy z Ludwinowa.

Pobierz oryginalną wersję pliku.


Tagi:
źródło: