Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie nielegalnego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi (24.06.2013)

W nawiązaniu do programów emitowanych przez stację TVN uprzejmie informuję, że przedstawiona w programach część materiałów zdjęciowych pochodzi z działań operacyjnych prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną w zakresie zwalczania nielegalnego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie nielegalnego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi (24.06.2013)
Materiały te bez zgody, wiedzy Inspekcji Weterynaryjnej lub nawet powołania się na źródło, zostały wykorzystane przez dziennikarzy TVN.
 
Pierwsza sprawa dotyczy wykrytego w roku 2011 nielegalnego obrotu surowcami farmaceutycznymi w przedsiębiorstwie „REMVET” Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie Inspekcja Weterynaryjna w asyście Policji dokonała przeszukania pomieszczeń hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych weterynaryjnych. W hurtowni tej stwierdzono obecność kilku ton nielegalnie przechowywanych substancji chemicznych. Wszystkie produkty zostały zabezpieczone przez Policję, a w dniu 22 sierpnia 2011 roku decyzją Głównego Lekarza Weterynarii została cofnięta koncesja na prowadzenie hurtowni farmaceutycznych produktów leczniczych weterynaryjnych. Właściciel hurtowni ma postawionych kilkadziesiąt zarzutów z zakresu Prawa farmaceutycznego.
 
Dokonano przeszukania gospodarstwa w związku z podejrzeniem nielegalnego wprowadzania do obrotu niezarejestrowanych produktów leczniczych weterynaryjnych oraz surowców farmaceutycznych. Miało to miejsce na początku 2012 roku w miejscowości Olsztynek w woj. warmińsko-mazurskim. Wszystkie produkty zostały zabezpieczone, a wobec winnych trwa postępowanie prokuratorskie. Sprawa jest wielowątkowa i dotyczy również jednego z przedsiębiorców sektora paszowego w tym województwie.
 
W 2012 roku w woj. lubelskim u jednego z hodowców, który został pokazany w programie TVN, Inspekcja Weterynaryjna wykryła w gospodarstwie antybiotyki niewiadomego pochodzenia, w konsekwencji czego zablokowano stado indyków liczące 15 000 sztuk. Stado było następnie monitorowane oraz zbadane w kierunku obecności antybiotyków w mięsie. Hodowcy postawiono zarzuty zgodnie z Prawem farmaceutycznym, które dotyczą nielegalnego posiadania leków niewiadomego pochodzenia oraz braku dokumentacji lekarsko- weterynaryjnej. W chwili obecnej prowadzone jest dochodzenie prokuratorskie.
 
Na początku br. Główny Lekarz Weterynarii podjął decyzję o kontroli wszystkich hurtowni farmaceutycznych produktów leczniczych weterynaryjnych, w trakcie których uzyskano informacje dotyczące zakładów leczniczych dla zwierząt, które zużywają największe ilości antybiotyków. Trwająca kontrola tych lecznic jest następnym etapem uszczelniania systemu.
 
Główny Lekarz Weterynarii
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!