Wizyta służb japońskich w Polsce, w dniach 18 – 22 czerwca 2012 r.

W wyniku wieloletnich starań strony polskiej (rozpoczętych w 2008 r.), władze japońskie odbyły kontrolę w Polsce w dniach 18 – 22 czerwca br., w celu zatwierdzenia kraju do eksportu mięsa wołowego na rynek Japonii. Delegacja japońska składała się z dwóch grup: dwóch przedstawicieli japońskiego resortu zdrowia (MHLW – Ministry of Health, Labour and Welfare) oraz trzech przedstawicieli japońskiego resortu rolnictwa (MAFF – Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries).

Wizyta służb japońskich w Polsce, w dniach 18 – 22 czerwca 2012 r.
Kontrola służb japońskich rozpoczęła się od spotkania otwierającego zorganizowanego w dniu 18 czerwca br. w Głównym Inspektoracie Weterynarii, w którym uczestniczyli przedstawiciele GIW, MRiRW, wojewódzkich oraz powiatowych inspektoratów weterynarii, PIW-PIB w Puławach oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podczas ww. spotkania inspektorzy japońscy mieli okazję uzyskać odpowiedzi na wiele pytań związanych z weterynaryjnym systemem nadzoru sprawowanym w Polsce.

W trakcie wizyt w terenie inspektorzy japońskiego resortu zdrowia (MHLW) oraz resortu rolnictwa (MAFF) odwiedzili: 2 zakłady mięsa wołowego, 2 zakłady utylizacyjne (kat. 1 i 3), zakład produkcji pasz, laboratorium referencyjne w Puławach, Zakład Higieny Weterynaryjnej w Siedlcach, gospodarstwo bydła, ARiMR – centralę w Warszawie, biuro lokalne ARiMR w Łukowie oraz Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie. Inspekcja służb japońskich zakończona została spotkaniami zamykającymi, oddzielnie dla każdej z grup, podczas których inspektorom zostały udzielone dodatkowe wyjaśnienia, w tym związane z monitoringiem nad chorobą Creutzfeldta-Jakoba, zaprezentowane przez przedstawicieli Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W wyniku wizyty przedstawiciele władz japońskich sporządzą raport, który następnie zostanie przekazany do japońskiej Komisji Bezpieczeństwa Żywności w celu opracowania oceny ryzyka związanego z eksportem wołowiny z Polski.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!