Tajlandia ogranicza eksport oleju palmowego

Władze Tajlandii wprowadzają od 30 czerwca br. dopłaty eksportowe na surowy olej palmowy. Dopłata w wysokości ok. 317 dolarów za tonę ma ograniczyć wywóz oleju z tego kraju, którego intensyfikacja w ostatnim okresie doprowadziła do konieczności importu w kwietniu 40 tys. ton oleju palmowego w celu złagodzenia niedoborów i ograniczenia wzrostu cen – tłumaczy swoją decyzję tajskie Ministerstwo Handlu.

Tajlandia ogranicza eksport oleju palmowego

„Jeśli obecny trend eksportowy utrzymałby się, poziom dostaw w krótkim czasie nie sprostałby wewnętrznym potrzebom, zarówno na cele konsumpcyjne jak i produkcyjne biodiesla. Rząd Tajlandii obawia się, że nie będzie wówczas w stanie kontrolować krajowych cen detalicznych” – czytamy na ten temat w raporcie USDA.
 

Tempo wzrostu eksportu oleju palmowego z Tajlandii w ostatnim czasie było niezwykle wysokie. O ile w pierwszym kwartale 2011 roku wyeksportowane zostało z tego kraju jedynie 294 tony, to w pierwszych 3 miesiącach 2012 roku wolumen ten wzrósł do ponad 95 tys. ton oleju surowego. Decyzja rządu Tajlandii o nałożeniu dopłat eksportowych nie podoba się jednak lokalnym tłoczniom jak i tamtejszym rolnikom, w związku z czym trudno obecnie ocenić jak długo będą one obowiązywać.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!