USA: Ceny surowca będą decydować o produkcji etanolu

Ostatnie analizy przeprowadzone przez ekonomistów z Uniwersytetu w Illinois pokazują, że średnio amerykańska fabryka etanolu nie będzie w stanie płacić w tym roku więcej niż 6,75$ za buszel (ok. 265$ za tonę) kukurydzy bez ponoszenia strat i zwiększania ryzyka zaprzestania produkcji.

USA: Ceny surowca będą decydować o produkcji etanolu
Analiza została przeprowadzona na przykładzie jednej z instalacji w stanie Iowa o wydajności 2,8 galona etanolu i 17 funtów DDGS z 1-ego buszla kukurydzy. W celu skalkulowania maksymalnej ceny za surowiec, którą fabryka jest w stanie ponieść, wyliczony został tzw. punkt zamknięcia tj. punkt, w którym koszty przewyższają przychody. Dla przykładu, w grudniu 2011 roku fabryki etanolu w stanie Iowa otrzymywały 2,70$ za galon etanolu i 198.25$ za tonę DDGS, co dawało łącznie 9,25$ dochodu z 1 przetworzonego buszla kukurydzy. Wyliczenia kosztów stałych pokazały, że w ówczesnym modelu maksymalna cena surowca, jaką producent etanolu był w stanie zapłacić to 8,66$ za buszel kukurydzy. Obecnie, zgodnie z danymi rynkowymi na dzień 18 maja 2012 roku (zarówno cen surowca jak i etanolu) punkt zamknięcia dla średniej amerykańskiej instalacji wynosi 6,71$ za buszel kukurydzy i zgodnie z szacunkami pozostanie na podobnym poziomie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!