Posiedzenie Strzelecko - Drezdenckiej Rady Powietowej

W dniu 28 czerwca 2012r. w sali wiejskiej w Lipich Górach odbyło się posiedzenie Strzelecko-Drezdeneckiej Rady Powiatowej LIR, w którym licznie wzięli udział zaproszeni rolnicy z gminy Strzelce Kraj. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście reprezentujący instytucje: ARiMR – Agnieszka Stocka-Jankowska i Dawid Kononowicz, ANR – Dawid Wachowiak, Powiatowy Inspektorat Weterynarii – Tadeusz Mohylak i Tomasz Starzyński, Urząd Miejski w Strzelcach Kraj. – Sylwia Kowalewska, LODR – Marek Oberda i Jolanta Domaradzka.

Posiedzenie Strzelecko - Drezdenckiej Rady Powietowej

Posiedzenie otworzył i prowadził przewodniczący Rady, członek Zarządu LIR Stanisław Madej.

 

Pani Agnieszka Stocka-Jankowska, kierownik Biura Powiatowego w Strzelcach Kraj. podsumowała kampanię składania wniosków o płatności obszarowe za 2011r., rolnośrodowiskowe i z tytułu ONW. Ogółem za 2011 rok biuro w Strzelcach Kraj. wypłaciło rolnikom ok. 55 mln zł.
 

Przekazała informację, że za 2012r. ze względu na koszty Agencja nie będzie doręczać rolnikom decyzji o przyznaniu płatności. Wysyłane będą jedynie decyzje w przypadku naliczenia niższych płatności od tych o jakie ubiegał się rolnik, lub w przypadku naliczenia sankcji. Będą również wysyłane decyzje na każde pisemne żądanie producenta rolnego.
 

Poinformowała również, że do biura wpłynęło 53 wniosków, na prawie 3000 ha, o udzielenie pomocy na ponowne obsianie w związku ze szkodami spowodowanymi przez ujemne skutki przezimowania. Z tego pozytywnie zostało rozpatrzonych 51 wniosków.
 

Dawid Wachowiak, GNiAZ Strzelce Kraj, przedstawił nowe uregulowania i zasady nabywania gruntów rolnych Skarbu Państwa, które obowiązują już od 3 grudnia 2011r. mocą nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi. Ustawa przewiduje możliwość wydzielenia 30 % gruntów z dzierżaw, które zostaną sprzedane w drodze przetargu ograniczonego na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Poinformował o nowych warunkach organizowania przetargów ograniczonych na grunty rolne oraz o korzystniejszych dla rolników warunkach zapłaty za nabywane grunty.
 

Tadeusz Mohylak, zastępca Powiatowego Lekarza Wet., poinformował rolników o obowiązujących  ich dokumentach związanych z utrzymywaniem zwierząt: obowiązek rejestracji i znakowania, prowadzenia książki leczenia zwierząt, posiadania świadectwa pochodzenia w przypadku przemieszczania zwierząt, zgłaszania upadków.
 

Przestrzegał przed nabywaniem i skarmianiem paszy zawierającej w swym składzie mączkę mięsno-kostną, o grożących z tego tytułu sankcjach. Przypominał o obowiązku szczepienia psów przeciw wściekliźnie.
 

Tomasz Starzyński (PIWet.), omówił wymagania weterynaryjne przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny. Co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem uboju należy powiadomić powiatowego lekarza weterynarii o zamiarze przeprowadzenia uboju. Przy uboju cieląt do szóstego miesiąca życia, owiec i kóz należy pobrać materiał szczególnego ryzyka i poddać utylizacji. Powiadomienie składa się na określonym druku.



Tagi:
źródło: