Debata na temat zazielenienia WPR podczas Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa

Minister Marek Sawicki zaprezentował 15 maja br. w Brukseli na Radzie Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE polskie stanowisko dotyczące spraw środowiskowych w modelu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej po 2013r. Był to główny punkt debaty ministrów podczas posiedzenia Rady.

Debata na temat zazielenienia WPR podczas Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa

Minister Sawicki zwrócił uwagę, że realizacja celów środowiskowych powinna być przedmiotem wsparcia dobrowolnego rolników w ramach wieloletnich programów rolno-środowiskowych w II. filarze WPR.
 

„Takie podejście umożliwia lepsze dostosowanie programów do regionalnych warunków produkcji rolniczej i wymogów środowiskowych” – podkreślił minister Sawicki.
 

Jeżeli miałby być realizowany cel środowiskowy w ramach dopłat bezpośrednich tzw. zazielenienie płatności – to należy stosować z tego tytułu jednolite wsparcie na hektar w całej UE, realizowane bezpośrednio z budżetu unijnego. Poza tym minister zaproponował uproszczenie propozycji Komisji w zakresie komponentu zielonego WPR polegające m.in. na wyłączeniu z tych obowiązków gospodarstw poniżej 15 ha UR. Przedstawiciel Polski zaprotestował by sankcje za niestosowanie wymogów środowiskowych były nakładane również na płatności podstawowe (bazowe).
 

Propozycje zmian podejścia Komisji do zazielenienia WPR znalazły się we wspólnym dokumencie tzw. luksemburskim, podpisanym przez 16 państw członkowskich w tym Polskę. Idą one w stronę uzyskania większej swobody na poziomie państw członkowskich w wyborze działań środowiskowych, uznania gospodarstw jako zielonych z definicji , które już obecnie stosują takie działania (Natura 2000, programy rolno-środowiskowe) oraz wyłączenia z obowiązków zazielenienia małych gospodarstw rolnych.
 

Komisja zapowiedziała dalsze prace nad pakietem środowiskowym na poziomie Grup Roboczych Rady.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!