Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Debata nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wczoraj (19 grudnia) w Brukseli w PE odbyła się trzecia debata dotycząca reformy Wspólnej...

Wczoraj (19 grudnia) w Brukseli w PE odbyła się trzecia debata dotycząca reformy Wspólnej Polityki Rolnej


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele świata nauki. Wcześniej 7 listopada nad przyszłością WPR debatowali unijni ministrowie rolnictwa, Komisarz oraz eurodeputowani członkowie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE, a 23 listopada przedstawiciele organizacji rolniczych i NGOs.

Przed europejskim rolnictwem stoją nowe wyzwania i konieczna jest otwarta i pogłębiona dyskusja z uwzględnieniem opinii różnych środowisk.

Dyskusja prowadzona w ramach cyklu debat przyczyni się do wypracowania dobrego kompromisu w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Zaproszeni do wczorajszej debaty naukowcy i eksperci starali się znaleźć odpowiedź na pytane dotyczące skuteczności i efektywności w realizacji celów postawionych przed WPR zaproponowanych w pakiecie legislacyjnym rozwiązań.

Debata skoncentrowana była wokół trzech tematów:

 1. Bezpieczeństwo żywnościowe i konkurencyjność łańcucha żywnościowego

 2. Zrównoważony rozwój unijnego rolnictwa

 3. Zrównoważony rozwój terytorialny

Zdaniem uczestników debaty bezpieczeństwo łańcucha żywnościowego to wielkie wyzwanie. Udało się na świecie zmniejszyć zakres niedożywienia, a dostępność żywności w skali globalnej wzrosła. Obecnie trzeba jednak poprawić dostępność żywności w poszczególnych regionach.

Przedmiotem dyskusji była także kwestia podnoszenia konkurencyjności w rolnictwie, także produkcji roślinnej w celach energetycznych. Wspólna Polityka Rolna w zaproponowanym przez Komisję Europejską kształcie nie przyczynia się do poprawy konkurencyjności w rolnictwie. Propozycja reformy WPR nie jest wystarczająco odważna. Zaproponowane mechanizmy nie przyczynią się do poprawy warunków gospodarowania. Zdaniem naukowców należy rozważyć przeniesienie części środków finansowych z I do II filara, a te dodatkowe środki powinny być przeznaczone na kompensowanie zwiększonych obowiązków jakie są nakładane na rolników w produkcji żywności wysokiej jakości.

Uczestnicy debaty wypowiedzieli się także na temat zazieleniania WPR, która ich zdaniem powinna być ekologiczna, ale kwestią sporną pozostaje poziom tego zazielenienia. Niesie ono za sobą dodatkowe obowiązki administracyjne, które nakładane są na rolników.

Naukowcy biorący udział w debacie odnieśli się także do kwestii rozwoju obszarów wiejskich. UE potrzebuje silnej polityki, które ten rozwój będzie wyznaczała i regulowała.

- Europa boryka się z problemem konkurencyjności swojego rolnictwa na świecie, a jego produktywność spada. Jeśli nadal będziemy koncentrować się na płatnościach bezpośrednich oderwanych od produkcji będzie przybywało terenów ubożejących – powiedział podsumowując debatę minister Marek Sawicki.

- Wobec nowych wyzwań w Europie kwestia produkcji rolnej i konkurencyjności jest niezwykle ważna. WPR jest potrzebna Europie, ale być może niewystarczająca, aby sprostać tym wyzwaniom, ale jest konieczna, aby nadać tor ambicjom, które się pojawiają w reformie rolnictwa europejskiego - dodał Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dacian Cilos.

Cykle debat zorganizowanych z inicjatywy polskiej prezydencji zostanie podsumowany 9 stycznia 2012 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej w warszawie podczas konferencji, którą poprowadzi minister Marek Sawicki. Wnioski z debat zaprezentowane zostaną także 24 stycznia 2012 podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Rolnictwo ekologiczne – tematy i obszary badawcze - dotacje
 • Rolnictwo ekologiczne – tematy i obszary badawcze - dotacje

  29 września 2017 roku, w Dzienniku Urzędowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały ogłoszone listy obszarów i tematów badawczych, w ramach których będzie można ubiegać się o dotacje do...
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl