Grüne Woche okiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi [foto]

Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa „Grüne Woche” to jedna z największych na świecie tego typu imprez. Targi te, organizowane są każdego roku, w styczniu na terenach Targów Berlińskich. Pierwsze odbyły się 1926 r. Polska uczestniczy w tym wydarzeniu po raz 27. W tym roku imprezę osobiście odwiedził Minister Rolnictwa - Stanisław Kalemba.

Grüne Woche okiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi [foto]

Poprzez jedzenie łączą się narody – powiedziała niemiecka minister żywności i rolnictwa Ilse Aigner witając się na polskim, narodowym stoisku z ministrem Stanisławem Kalembą. Polski minister, podkreślił, że w zakresie produktów rolno – spożywczych już od wielu lat Republika Federalna Niemiec jest głównym naszym partnerem handlowym.W ubiegłym roku sprzedaż artykułów rolno-spożywczych do Niemiec przekroczyła 3 mld EUR. Największym zainteresowaniem niemieckich konsumentów cieszą się wysokiej jakości, polskie produkty drobiowe i mleczarskie, ryby wędzone, soki i przetwory owocowe, a także wyroby piekarnicze i cukierniczepodkreślił minister Kalemba częstując swojego gościa tradycyjnymi, wysokiej jakości, przysmakami z Polski. Tu, gdzie jest dobra żywność tam targowi goście dobrze się czująstwierdziła niemiecka minister.

W tym roku odbywa się 78. edycja berlińskiego Zielonego Tygodnia. Targowa oferta skierowana jest zarówno do zawodowców jak i amatorów. Producenci z ponad 50. krajów, prezentują swoje produkty, przede wszystkim wysokiej jakości żywność regionalną.

Minister Stanisław Kalemba stwierdził, że targi te, to nie tylko miejsce promocji i nawiązywania kontaktów handlowych. Są one także ważnym miejscem dyskusji o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Stanowią okazję do spotkań bilateralnych i wielostronnych, które dotyczą zarówno szczegółowych kwestii związanych z rolnictwem, jak i strategicznych kierunków polityki rolnej - podkreślił szef resortu.

I właśnie przyszłość WPR była głównym motywem dzisiejszych spotkań bilateralnych ministra Kalemby. Podczas rozmów z ministrem rozwoju obszarów wiejskich Republiki Węgierskiej Sándorem Fazekasem mówiono o budżecie na WPR. Wspólnie stwierdzono, że nie może być on mniejszy, niż dotychczas. Inaczej cele WPR nie będą mogły być realizowane. Polski minister podkreślił konieczność wyrównania, do średniej unijnej, wysokości płatności bezpośrednich. Stanowisko to uzyskało poparcie ministra Fazekasa. Dla obu krajów ważny jest też rozwój obszarów wiejskich.czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!