Piknik z programem Poznaj Dobrą Żywność

Już po raz czwarty w ogrodach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbywał się dziś Piknik z programem Poznaj Dobrą Żywność. Była to 15. edycja tej imprezy, która od 2009 r. organizowana jest przez ministerstwo we współpracy z najstarszą w Polsce uczelnią rolniczą.

Piknik z programem Poznaj Dobrą Żywność

Program Poznaj Dobrą Żywność to program Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który służy promocji artykułów rolno-spożywczych najwyższej jakości. Jego celem jest motywowanie producentów i przetwórców do podnoszenia jakości wyrobów, a przez to do zwiększania różnorodności żywności w Polsce i na całym obszarze UE.
 

Podczas uroczystości otwarcia spotkania ze wspaniałą, najwyższej jakości, polską żywnością minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki powiedział, że tegoroczny piknik ma szczególny charakter, ponieważ odbywa się w Dniu Matki.
 

„Polskie produkty zachowały niepowtarzalny smak i zapach, przypominają nam dzieciństwo i smakują tak jak zrobione przez mamę, czy przez babcię. Nasza żywność w dalszym ciągu przypomina babciną kuchnię, gdzie szynka smakowała jak szynka, a chleb pięknie pachniał w całym domu” – powiedział minister i podkreślił, że prowadzony przez resort program promuje to co najlepsze.
 

„Nie ma lepszego loga, niż PDŻ. Ono jest wyznacznikiem najwyższej jakości żywności na świecie, bo dziś polska żywność podbija nie tylko nasze serca i żołądki, ale także Europejczyków i mieszkańców całego świata. Mamy się czym chwalić i co promować. Dziś na pikniku są najlepsi producenci wytwarzający, a nie produkujący polską żywność. Wytwarzający tradycyjnymi, polskimi sposobami, z tradycyjnych polskich surowców. To nie praca, to pasja i powołanie" –zapewnił szef resortu.
 

Minister zwrócił również uwagę na to, że konsumenci powinni kupować bardziej świadomie. „Musimy zwracać uwagę na to co wybieramy, pytać o skład produktu i o to kto go wytworzył. Przekonujmy się do dobrej żywności i do dobrej marki” – powiedział.
 

Przypominał także, że żywności nie można marnować.
 

„W czasach niedoboru kupowaliśmy żywność na zapas, dzisiaj już nie ma takiej potrzeby, ale nawyki zostały. Musimy się przełamać i kupować tyle, ile zjemy. Zbyt dużo ludzi na świecie głoduje, aby żywność wyrzucać na śmietnik. Musimy przywrócić nasz szacunek dla chleba " – podkreślił minister.
 

Zwracając się do przybyłych gości minister Sawicki przypomniał, że przed nami zmiany Wspólnej Polityki Rolnej.
 

„Marzy mi się, aby w przyszłej WPR były środki nie tylko na wyrównanie płatności, ale przede wszystkim na rozwój, na innowacje, na inwestycje, na modernizację nie tylko w gospodarstwach, ale i w przetwórstwie” - powiedział
 

Piknikowych gości przywitał też gospodarz terenu rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr hab. Alojzy Szymański, który podziękował ministrowi Sawickiemu za kontynuację współpracy w zakresie promocji polskiej żywności i zapewnił, że ogrody SGGW pozostają gościnne dla producentów polskiej żywności i dla zwiedzających.
 

Doradca społeczny prezydenta RP prof. Tomasz Borecki. Odczytał list od prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydent podkreślił w nim, wysiłek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi włożony w realizację programu Poznaj Dobra Żywność, który przynosi znakomite efekty. „Skuteczna promocja najwyższych standardów w dziedzinie produkcji żywności oznacza wymierne długofalowe korzyści nie tylko dla konsumentów, ale także producentów, eksporterów oraz dla całego rolnictwa i przetwórstwa spożywczego” – czytamy w liście.
 

Piknikowe stoiska odwiedził wicepremier Waldemar Pawlak, który stwierdził, że dzisiejsza impreza jest dobrym przykładem na to jak ważne jest bezpośrednie spotkanie producentów i konsumentów. „Tutaj możemy zobaczyć jak duża jest różnorodność naszej żywności, a także jak wdrażane są nowe technologie, jak to co kiedyś było niemożliwe, dziś staje się możliwe - powiedział do dziennikarzy wicepremier podając jako przykład mieszanie z mlekiem świeżo wyciskanych soków i tworzenie w ten sposób produktów o nowych ciekawych smakach.
 

Piknik odwiedziły tłumy Warszawiaków, którzy przyszli tu z całymi rodzinami. Rodzinny charakter pikniku podkreślił też minister Sawicki, który przyjechał tu ze swoimi wnukami. Ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, dzisiejsza impreza zaskakiwała gości szeregiem atrakcji. Oprócz licznych degustacji i pokazów kulinarnych, dzieci i ich rodzice z przyjemnością brali udział w licznych konkursach i zabawach. Maluchom wiele uciechy sprawiały zabawy edukacyjne, podczas których można było dowiedzieć się co jeść, aby być zdrowym, a także jakie gatunki drobiu hodowane są w naszym kraju, czy też pokusić się o wydojenie krowy lub przygotować warzywno - owocowy obrazek dla mamy. Impreza zorganizowana w szczególnym w roku dniu, Dniu Matki, była doskonałą okazją do rodzinnego, aktywnego, a zarazem smacznego i zdrowego wypoczynku.
 

Organizacje branżowe, które otrzymały wparcie finansowe z Funduszy Promocji, zaprezentowały wiele ciekawych atrakcji. W zielonym uczelnianym ogrodzie można było odnaleźć „Mleczną wyspę”, na której mleko i produkty mleczne smakowały wyśmienicie. „Mięsna Wyspa Rozmaitości” zaskakiwała różnorodnością potraw i niepowtarzalnym smakiem mięsa wołowego i wieprzowego. O tym jakie specjały można przygotować z drobiu dowiedział się każdy, kto odwiedził Miasteczko „Drobiowe wariacje”. Wariacji faktycznie nie brakowało, ale największe zainteresowanie wzbudzały potrawy z gęsiny. Dziś przypominano tu o wielowiekowych, polskich tradycjach spożywania tego wspaniałego drobiowego mięsa. Dzieci chętnie brały udział w zabawie „Zrób mamie pierożka na Dzień Matki”. Te smaczne, przygotowane przez pociechy prezenty sprawiały mamom dużą radość. Miasteczko „Polski smak koniny i jagnięciny”, zapraszało do poznania smaków mięsa jagnięcego i koniny. Kontynuowana była także akcja „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”. Każdy mógł dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o odżywczych walorach tych produktów, a także o zdrowotnych efektach jedzenia polskich pomidorów czy jabłek. Podczas imprezy wypuszczonych w powietrze zostało ponad 1000 balonów z hasłem akcji. Poszybowały one w niebo niosąc informację o zaletach polskich owoców i warzyw tym, którzy nie odwiedzili dziś uczelnianych ogrodów. Specjalną prezentację przygotowała również Agencja Rynku Rolnego, która promowała unijny program „OWOCE W SZKOLE”. Nie brakowało także degustacji polskich specjałów ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych. Zarejestrowane już i chronione przez Komisje Europejską kołacze, oscypki, kabanosy i miody przyciągały zwiedzających.
 

Miłośnicy zwierząt licznie odwiedzali hodowlane mini zoo, w którym wspaniale prezentowały się krowy, owce króliki kaczki, kury i przepiórki. Dużą atrakcją były też przejażdżki konne na hucułkach. Dla niektórych maluchów było to pierwsze, bezpośrednie zetkniecie się z takimi zwierzętami.
 

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu piknikowi „Poznaj Dobrą Żywność była Konferencja Naukowa pt. „Media relations w sektorze rolno-spożywczym”. W prowadzonej dyskusji uczestniczyli naukowcy, krajowi i zagraniczni dziennikarze, producenci żywności oraz eksperci, znawcy żywności - kucharze i restauratorzy. Omawiana była rola i znaczenie, szeroko rozumianych, mediów w kształtowaniu pozytywnego wizerunku polskich artykułów rolno-spożywczych wśród konsumentów w kraju i zagranicą.
 

O oprawę artystyczną tegorocznego Pikniku z Programem Poznaj Dobrą Żywność, zadbało Polskie Radio. Piknik uświetniły występy Majki Jeżowskiej oraz zespołu De Mono. O polskiej kuchni opowiadali znakomici kucharze i znawcy żywności: Karol Okrasa oraz Carlos González-Tejera. Piknik odwiedzili politycy, aktorzy oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
 

W dzisiejszej imprezie wzięło udział prawie 100 firm, 50 z nich prezentowało produkty, które posiadają już znak programu Poznaj Dobrą Żywność. Znak ten to gwarancja dla konsumenta, że produkt, który raz mu zasmakował cały czas jest tak samo dobry.

 

Materiały do pobrania:

Program „Poznaj Dobrą Żywność” (.pdf 212,27 kB)

Polityka jakości żywności W Unii Europejskiej i w Polsce (.pdf 254,03 kB)

Program „Owoce w Szkole” (.pdf 222,96 kB)

Firmy Poznaj Dobrą Żywność (.pdf 208,54 kB)

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!