Podpisanie umowy dotyczącej realizacji programu zwalczania wścieklizny na terytorium Ukrainy w 2012 r.

Podsekretarz stanu Andrzej Butra, w dniach 13-14 czerwca 2012 r., złożył wizytę na Ukrainie, gdzie z upoważnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał umowę między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Polityki Rolnej i Gospodarki Żywnościowej Ukrainy dotyczącą realizacji programu zwalczania wścieklizny na terytorium Ukrainy w 2012 r.

Podpisanie umowy dotyczącej realizacji programu zwalczania wścieklizny na terytorium Ukrainy w 2012 r.

Wspomniana umowa umożliwi współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terytorium Ukrainy w 2012 r. na obszarze położonym wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej.
 

Ograniczenie występowania wścieklizny na terytorium Ukrainy ma na celu zabezpieczenie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a tym samym Unii Europejskiej, przed rozprzestrzenianiem się wirusa tej choroby za pośrednictwem lisów wolno żyjących przemieszczających się z terytorium Ukrainy.
 

Jest to pierwsza umowa tego rodzaju podpisana przez Rzeczpospolitą Polską z krajem trzecim. Z uwagi na jej precedensowy charakter, jej podpisanie poprzedziły długotrwałe uzgodnienia ze Stroną Ukraińską. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje kontynuować współpracę z Ukrainą w zakresie zwalczania wścieklizny również w kolejnych latach.
 

Z uwagi na fakt, że wścieklizna jest groźną chorobą zakaźną, śmiertelną dla ludzi i zwierząt, pomyślna współpraca ze Stroną Ukraińską w celu ograniczenia jej występowania wpłynie pozytywnie na ochronę zdrowia publicznego w obydwu krajach.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!