Preferencje na zakup ziemi dla rolników

Na zaproszenie Wojewody zachodniopomorskiego, minister Marek Sawicki wziął wczoraj udział w posiedzeniu Zespołu Konsultacyjnego Wojewody Zachodniopomorskiego ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Preferencje na zakup ziemi dla rolników

Sprzedaż ziemi w województwie zachodniopomorskim należy usprawnić - powiedział minister Marek Sawicki i dodał, że zdarzają się sytuacje, w których osoby podstawione, nierokujące nadziei na gospodarowanie na zakupionych gruntach korzystają z preferencyjnych warunków zakupu.
 

Takie podstawienie, od strony prawnej, trudno jest udowodnić. Nie jest to łatwy problem, ale próbujemy znaleźć rozwiązania, które mogłyby zostać wprowadzone możliwie szybko – zaznaczył minister.
 

W ramach nowych rozwiązań minister zamierza wzmocnić pozycje zespołów doradczych powoływanych przy oddziałach terenowych ANR, tak by miały one możliwość współdecydowania przy opiniowaniu osób zakupujących ziemię.
 

Zgodnie z ustawą o ustroju rolnym ziemia ma służyć powiększaniu gospodarstw rodzinnych lub zakładaniu takich gospodarstw. Nie powinna być ona przedmiotem spekulacji - podkreślił szef resortu.
 

Minister przypomniał także, że grunty przeznaczone na sprzedaż powinny być decyzją prezesa ANR dzielone na działki o wielkości średniej powierzchni gospodarstwa w danym województwie. Powierzchnia ta nie może być jednak mniejsza, niż średnia gospodarstwa rolnego w kraju.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!