Spotkanie Dyplomatów do Spraw Rolnych

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, wczoraj w godzinach wieczornych, odbyło się, w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, doroczne spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi akredytowanych w Warszawie Dyplomatów do Spraw Rolnych.

Spotkanie Dyplomatów do Spraw Rolnych
Ze względu na naszą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, gospodarzem spotkania i jego głównym organizatorem była w tym roku Polska.

Uroczystość otworzył minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, który podkreślił, że: Gwiazda Betlejemska, świąteczne drzewko, stół nakryty białym obrusem, a na nim opłatek to, w polskiej tradycji, znaki, że ponownie przychodzi do nas Syn Boży, Jezus Chrystus.

Wraz z narodzeniem Dzieciątka Bożego rodzą się w nas nowe nadzieje, nowe plany i nowe pomysły – powiedział minister Sawicki i życzył wszystkim - abyśmy w nadchodzącym nowym roku zajmowali się nie tylko kryzysem i problemami wielkich finansów, ale pochylili nad zwykłym człowiekiem.

Przez ostatnich kilka tygodni w Europie zastanawialiśmy się nad sposobami ratowania instytucji finansowych, a jednocześnie zabrakło nam zgody w dyskusji na temat pomocy i ratowania 13 mln. najuboższych Europejczyków. Wierzę, że taka sytuacja w naszej Europie nie będzie miała już miejsca – mówił minister.

Zaznaczył również, że na dyskusję o rolnictwie, o polityce rolnej i na podsumowanie prezydencji przyjdzie czas w przyszłym roku. Zaprosił uczestniczących w spotkaniu dyplomatów na konferencję, którą ministerstwo zorganizuje, na ten temat, na początku stycznia 2012 r. w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.

Składając świąteczne życzenia szef resortu życzył wszystkim: miłości bliźniego i tego by światło Dzieciątka Betlejemskiego ogrzewało nas przez cały następny rok.

Podczas spotkania, w Auli Kryształowej SGGW, miała również miejsce miła uroczystość wręczenia nagrody Marianowi Rakowi laureatowi konkursu „Balic Farmers Award”.

Okazuje się, że najbardziej przyjazny Bałtykowi rolnik mieszka w Polsce – powiedział minister Sawicki gratulując Marianowi Rakowi wygranej.

Konkurs „Balic Farmers Award” organizowany jest przez ekologiczną organizację Word Wildlife Fund (WWF) oraz Swedbank. WWF jest jedną z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Działając od prawie 50. lat w ponad 150. krajach, przyczyniła się do ochrony wielu ginących gatunków zwierząt oraz cennych przyrodniczo miejsc na świecie.

Marian Rak jest pierwszym w historii tego konkursu laureatem z Polski. Prowadzi on gospodarstwo rodzinne we wsi Samotwór, w województwie dolnośląskim.

Gospodarstwo pana Raka jest idealnym przykładem gospodarstwa tradycyjnego i stanowi dowód na to, że produkcja rolnicza może być przyjazna środowisku i dbać o różnorodność biologiczną i krajobrazową – zaznaczył minister.

Podczas dorocznych spotkań Radców Rolnych Ambasad, na wspólnych stołach prezentowane są specjały kuchni narodowych. W tym roku można było spróbować np. holenderskich serów, belgijskiego piwa i słodyczy, hiszpańskiej paelli, brytyjskiej herbaty, węgierskich i kalifornijskich win oraz wielu innych narodowych przysmaków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się jednak tradycyjne polskie potrawy jak bigos, barszcz, czy pieczona gęś.

W trakcie prowadzonych podczas wczorajszego spotkania dyskusji i rozmów kuluarowych przedstawiana była polska wizja przyszłości WPR. Uczestnicy otrzymali także materiały informacyjne dotyczące polskiego rolnictwa, polskiej kuchni, jak również naszego stanowiska w sprawie reformy WPR.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!