NIP czy PESEL?

Z początkiem roku 2012 weszła w życie nowelizacja ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Jedną z najważniejszych zmian jest zniesienie numerów identyfikacji podatkowej (NIP) nadanych osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT. Z tego względu zmiany te dotyczą także wielu rolników - tzw. ryczałtowych.

NIP czy PESEL?

Rolnik ryczałtowy to rolnik, który korzysta z ustawowego zwolnienia z obowiązku rejestracji i rozliczania podatku od towarów i usług (VAT). Na mocy omawianej nowelizacji, podobnie jak inne osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, rolnik ten traci nadany uprzednio numer NIP i tym samym nie ma prawa się nim posługiwać. Odtąd identyfikatorem podatkowym tych osób staje się numer PESEL. Proszę jednak zwrócić uwagę na zapis, który do podmiotów posługujących się numerem NIP zalicza także płatników składek na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne. Tak więc rolnik ryczałtowy, który np. zatrudnia pracownika i z tego tytułu odprowadza do ZUS należną składkę - nadal posługuje się numerem NIP.
 

Jeżeli chodzi o osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, czy też rolników, którzy zrezygnowali z ryczałtu i zarejestrowali się jako płatnicy podatku VAT - ich identyfikatorem podatkowym jest uprzednio nadany numer NIP.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!