BIEŻĄCE NOTOWANIA
Ceny malin do przetwórstwa


Dodano: 01.07.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna cena skupu malin do przetwórstwa w trzecim tygodniu czerwca w kraju wynosiła 4,62-4,90 zł/kg w zależności od klasy jakości owoców.

Ceny malin do przetwórstwa

Jesteś w kategorii wiadomości:


Bank BGŻ BNP Paribas dla porównania podaje, że w ubiegłym roku ceny malin w skupie na początku sezonu na przełomie czerwca i lipca kształtowały się na poziomie 5,30-5,80 zł/kg (ceny loco zakład). Obecny poziom jest niski analizując relację roczną, niemniej można określić go jako stosunkowo wysoki. Średnio ceny na początku sezonu skupu w latach 2011-2014 były mniejsze o 18% niż w sezonie bieżącym.

 

Na notowania w tym sezonie wpływać może większa produkcja malin w kraju, która jest efektem odbudowania się produkcji po ubiegłorocznych nieudanych zbiorach, wynikających z suszy. Według danych GUS, produkcja malin w zeszłym roku obniżyła się o blisko jedną trzecią w stosunku do 2014 r.

 

Ciężko jest jednak ocenić czy tegoroczna skala wzrostu zbiorów będzie duża. GUS w maju br. wskazywał, że ostatnia susza wpłynęła niekorzystnie na stan plantacji malin, co może być czynnikiem działającym ujemnie na ich plonowanie. Istotna dla kształtowania się cen będzie także podaż owoców w innych krajach, a w szczególności w Serbii. Natomiast, jak wskazuje Foodnews (10/06/2016), oczekiwania co do zbiorów w tym kraju w sezonie bieżącym są dobre, ponieważ zbiory mogą ukształtować się powyżej średniej wieloletniej, ale mogą być niższe niż przed rokiem.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...
--PODZIAL--

Patrząc na długi, w odniesieniu do innych owoców jagodowych, okres skupu malin, dynamika cen w kolejnych tygodniach jest trudna do przewidzenia i uzależniona będzie od dalszego przebiegu warunków pogodowych. W ubiegłym sezonie ceny skupu malin dość dynamicznie wzrastały, czego skutkiem była niższa od oczekiwanej podaż na rynku krajowym. Ceny malin jesiennych kształtowały się na poziomie przekraczającym 10 zł/kg blisko dwukrotnie wyższym niż na początku sezonu skupu.

 

Ceny mrożonych malin na rynku europejskim w pierwszym i drugim kwartale br. notowały tendencje spadkowe. Spowodowane były one w dużym stopniu perspektyw a nadchodzących zbiorów w Serbii i Polsce. Niską podaż na rynku europejskim kompensował również wyższy w skali roku import malin mrożonych z krajów pozaeuropejskich np. z Chin.

 

Foodnews podaje także, że przeciętna cena malin z Polski w połowie czerwca br. wyniosła 2,20 euro/kg i była o 24% niższa niż na początku br. i zbliżona do analogicznego okresu przed rokiem. Ponadto maliny serbskie od początku bieżącego roku potaniały o 28%. Patrząc jednak na dłuższy okres, maliny mrożone pozostają nadal relatywnie drogie, co jest czynnikiem działającym zwyżkowo na ceny malin oferowanych w skupie przez zakłady przetwórcze. 


źródło: Gospodarz.pl/BGŻ BNP Paribas, foto: sxc.hu

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: maliny maliny mrożone owoce owoce jagodowe produkcja malin podaż malin zbiory malin ceny malin import malin
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl