BIEŻĄCE NOTOWANIA
Październikowe notowania warzyw


Dodano: 12.11.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W październiku 2016 r. w porównaniu do września br. spadła cena kapusty, cebuli, marchwi, ziemniaków natomiast cena pieczarek i ogórków wzrosła.

Październikowe notowania warzyw

Jesteś w kategorii wiadomości:


Krajowe ceny warzyw 

Według danych MRiRW w październiku tego roku za kilogram kapusty białej płacono średnio 0,28 PLN/kg, czyli o 63 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu i aż trzykrotnie mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Tak duże spadki cen wynikają głównie ze znacznego wzrostu produkcji tego warzywa w Polsce. Według szacunków GUS tegoroczna produkcja kapusty białej była o ponad 17 proc. większa niż w 2015 r. i wyniosła ponad 1 mln t.

 

Średnia cena cebuli (liczona jako średnia arytmetyczna notowań tygodniowych) w październiku br. wyniosła 0,41 PLN/kg i była o 30 proc. niższa w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz o ponad połowę niższa niż przed rokiem. Spadek cen cebuli na rynku krajowym spowodowany był między innymi zwiększoną podażą. Według oczekiwań GUS tegoroczna produkcja cebuli będzie o 15 proc. większa w porównaniu z poprzednim rokiem i oceniana jest na 630 tys. t.

 

Tym samym, w ocenie ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, ujemnie na ceny cebuli wpływają prognozy większych zbiorów u czołowych producentów w UE, między innymi w Hiszpanii, Niemczech, czy Holandii. W konsekwencji zauważalny jest mniejszy popyt importowy ze strony tych krajów. W pierwszych ośmiu miesiącach br. wyeksportowano blisko 100 tys. t cebuli, czyli o 14 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Poza tym, na cenach cebuli w całej UE ciążą czynniki popytowe, a w szczególności prognozy mniejszego popytu importowego ze strony Brazylii, Senegalu, czy też Wybrzeża Kości Słoniowej.

 

Kilogram marchwi skupowano średnio po 0,53 PLN/kg i taki poziom cen był niższy o ponad połowę (-54 proc.) niż w październiku poprzedniego roku i 8 proc.niż we wrześniu. Wynika to m.in. ze spodziewanych większych zbiorów, które GUS ocenia na 786 tys. t, czyli o 16 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem.

 

Jak wynika z danych MRiRW średnia cena ziemniaków w analizowanym okresie wyniosła 0,31 PLN/kg i była mniejsza o 23 proc niż średnio we wrześniu, a także o 43 proc. niż w październiku ubiegłego roku.

 

W przypadku pieczarek w październiku odnotowano wzrost średnich cen o blisko 2 proc. w relacji rocznej i nieznaczny wzrost m/m (0,05 proc.) do 5,23 PLN/kg. Jest to między innymi konsekwencją zwiększenia się popytu importowego ze strony Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy też Białorusi. W pierwszych siedmiu miesiącach br. wolumen eksportu pieczarek zwiększył się o 4 proc. w relacji rocznej i wyniósł blisko 130 tys. t.

 

Podobne tendencje można było zaobserwować w przypadku ogórków spod osłon, które w październiku skupowano średnio po 4,42 PLN/kg, czyli o blisko jedną piątą więcej niż w odpowiednim okresie poprzedniego roku.  


źródło: Gospodarz.pl/BGŻ BNP Paribas, foto: sxc.hu

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: warzywa ceny warzyw pieczarki ogórki ziemniaki cebula marchew kapusta Polska
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl