BIEŻĄCE NOTOWANIA
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (1-5.08.2016)


Dodano: 09.08.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym tygodniu notowania pszenicy na Euronext pozostawały bez większych zmian w porównaniu z końcem poprzedniego tygodnia.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (1-5.08.2016)

Jesteś w kategorii wiadomości:


Notowania pszenicy i kukurydzy

Jak podają analitycy FAMMU/FAPA, pszenica w kontrakcie wrześniowym była notowana po 166,3 EUR/t, a więc to tylko o 0,3% więcej niż tydzień temu. Z kolei w odniesieniu do kukurydzy widoczne były zniżki cen – w najbliższym kontrakcie o 2,9% do 165 EUR/t. Wyraźne spadki notuje się na CBoT. W obrębie tygodnia, kukurydza w kontrakcie wrześniowym potaniała o 3,2% do 126,3 USD/t, a pszenica o 1,7% do 148,2 USD/t.
 
Na kształtowanie się cen pszenicy na Euronext wpływają z jednej strony prognozy słabych zbiorów w niektórych krajach UE, w tym głównie we Francji, a z drugiej narastająca presja podażowa ze strony innych kluczowych dostawców, głównie krajów basenu Morza Czarnego, a także przewidywania bardzo wysokich zbiorów w ujęciu światowym.
 
Ceny zbóż - czytaj więcej
 
Jak wynika z danych niektórych firm analitycznych tegoroczne zbiory pszenicy miękkiej we Francji wyniosą 30-32 mln ton, sporo mniej względem 41 mln ton rok wcześniej. Problematyczna może być również jakość ziarna. Pogoda w północnej Francji ma się jednak poprawić. Deszcze, które były jeszcze w tym tygodniu obserwowane w tej części kraju, powinny minimalnie przesunąć się do obszarów położonych w południowo-zachodniej i północno-wschodniej części Francji, co powinno pozwolić na rozpoczęcie żniw na północy pod koniec tygodnia. Podobne problemy występują w Niemczech. Tutaj też pojawiają się niepokoje o jakość ziarna z tegorocznych zbiorów.
 
W obrębie całej UE skutki niekorzystnych warunków pogodowych będą odczuwalne w największym stopniu w przypadku pszenicy, której zbiory będą gorsze zarówno pod kątem ilościowym, jak i jakościowym. Zdaniem niektórych francuskich analityków, unijna produkcja pszenicy zwyczajnej będzie w 2016 r. sporo mniejsza od ubiegłorocznego wyniku o 17 mln ton i wyniesie 134 mln ton.
 
Niemniej jednak ceny w Unii kształtować się będą pod wpływem trendów globalnych i dostępności ziarna w krajach zaliczanych do kluczowych dostawców. Oznacza to, że poziom cen nie zrekompensuje unijnym producentom gorszych zbiorów. W ujęciu światowym pszenicy ma być więcej niż sezon wcześniej, przede wszystkim za sprawą urodzaju w krajach basenu Morza Czarnego, w tym głównie w Rosji, USA i Australii.

Czytaj dalej na następnej stronie...
--PODZIAL--
W eksporcie trzeba się liczyć przede wszystkim z umocnieniem pozycji dostawców z rejonu Morza Czarnego. Jak wynika z niektórych nieoficjalnych prognoz, Rosja odnotuje rekordowe zbiory zbóż sięgające nawet 113 – 116 mln ton, w tym 70-71 mln ton pszenicy miękkiej. Oznacza to ogromną nadwyżkę eksportową. W połączeniu ze słabością rubla, rosyjska oferta będzie mocno konkurencyjna. To może powodować presję na obniżenie cen pszenicy na rynku globalnym.
 
W ocenie FAMMU/FAPA, należy oczekiwać przetasowań w rankingu dostawców. Francja osłabi swoją pozycję w wywozie na kluczowe rynki zbytu, także do krajów będących tradycyjnymi odbiorcami francuskiej pszenicy, tj. kraje północnej Afryki i Bliski Wschód. Słabość tę skwapliwie wykorzystają inni dostawcy, w szczególności kraje basenu Morza Czarnego. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć wraz z pojawieniem się pszenicy od dostawców z półkuli południowej, a zwłaszcza z Australii. Na kontynencie australijskim oczekiwany jest urodzaj. Pszenica z nowych zbiorów pojawi się na rynku na jesieni, czyli prawdopodobnie już w listopadzie.
 
Na rynku kukurydzy również nie należy oczekiwać wygórowanych cen. Prognozy globalnej produkcji są bardzo wysokie. Wyjątkowo dobre wyniki mają zaobserwować Stany Zjednoczone, będące niekwestionowanym liderem zarówno w produkcji, jak i w eksporcie tego gatunku na świecie. W tym tygodniu niezależna firma analityczna FC Stone skorygowała w górę przewidywania zbiorów kukurydzy w USA – do 384,7 mln ton, przy średnich plonach w granicy 11 ton z ha.
 
Dobre zbiory kukurydzy odnotuje większość pozostałych krajów zaliczanych do czołowych eksporterów tego gatunku. Na podkreślenie zasługuje fakt spodziewanego urodzaju na Ukrainie, plasującej się na wysokim czwartym miejscu w gronie dostawców kukurydzy. W sezonie 2015/2016 kraj odnotował rekordowe wyniki sprzedaży zagranicznej zbóż - 39,4 mln ton ziarna, w tym 17,4 mln ton kukurydzy. Wysyłka z Ukrainy wspiera słaba hrywna. Unia Europejska również oczekuje dobrych zbiorów kukurydzy, które według lipcowego raportu Strategie Grains wyniosą 61,7 mln ton, a więc o 8% więcej w porównaniu z zeszłym sezonem naznaczonym skutkami suszy.
 
Presja podażowa na rynku zbożowym będzie się nasilać wraz z coraz większą dostępnością zbóż z nowych zbiorów. W przypadku zbóż ozimych jest to już teraz odczuwalne, a w przypadku kukurydzy presja ta wzrośnie jesienią po żniwach.

źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł, foto: Gospodarz.pl/MG

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: notowania zbóż ceny pszenicy zboże Pszenica ceny zbóż zboża CBoT USA Unia Europejska Matif notowania kukurydzy notowania pszenicy notowania ceny kukurydzy kukurydza zboże
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl