BIEŻĄCE NOTOWANIA
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (18-22.07.2016)


Dodano: 26.07.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym tygodniu wyraźnie umocniły się notowania pszenicy miękkiej w kontraktach terminowych na Euronext. W najbliższym kontrakcie tygodniowy zwyżka cen wyniosła 5,4% do 167 EUR/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (18-22.07.2016)

Jesteś w kategorii wiadomości:


Notowania pszenicy i kukurydzy

Jak zauważają analitycy FAMMU/FAPA, aktualnie kilka czynników może wpływać na zwyżki notowań. W niektórych krajach Unii występują obawy o jakość ziarna z tegorocznych zbiorów. Problem dotyczy głównie Francji. Szacunki wskazują również na spore pogorszenie plonowania i znacznie mniejsze zbiory niż przed rokiem.
 
Jak wynika z danych firmy analitycznej ODA, tegoroczne zbiory francuskiej pszenicy miękkiej wyniosą mniej niż 30 mln ton. Jeśli te zapowiedzi przewidywania się sprawdziły, to oznaczałoby to poziom zbiorów najmniejszy od 2003 roku. Dla porównania w 2015 roku Francja odnotowała rekordowe wyniki - 41 mln ton. Nieco bardziej optymistyczne prognozy podaje Agritel – mniej niż 32 mln ton. Są one formułowane w oparciu o przeprowadzane inspekcje kondycji upraw (crop tours). Również FranceAgriMer odnotował pogorszenie kondycji upraw pszenicy, tj. obniżka odsetka upraw ocenianych w dwóch najwyższych kategoriach - dobra i bardzo dobra z 49% do 42%.
 
Niepokoje związane z ewentualnym pogorszeniem jakości ziarna występują również w Niemczech. Dotyczą one przede wszystkim zawartości białka w ziarnie. Agritel podał prognozę zbiorów niemieckiej pszenicy w wysokości 26,03 mln ton, a więc to o 1,9% mniej niż rok wcześniej. Deszcze są również problemem dla Polski. Jak wynika z danych niektórych niezależnych analityków, tegoroczne zbiory tego gatunku mogą być nawet o 10% mniejsze niż w 2015 roku.
 
Następnym czynnikiem wspierającym ceny unijnej pszenicy jest jej zwiększony eksport. Od początku sezonu UE odnotowuje bardzo dobre wyniki wysyłki pszenicy miękkiej. Do tej pory (do 19 lipca br.) wydano licencje na sprzedaż zagraniczną 1,8 mln ton ziarna tego gatunku.

Czytaj dalej na następnej stronie...
--PODZIAL--
Z kolei w przypadku kukurydzy przeważają trendy spadkowe. Notowania w kontrakcie sierpniowym na Euronext zmniejszyły się przez ostatni tydzień o 2,6% do 169,3 EUR/t. Lipcowe deszcze, które wzbudziły obawy odnośnie parametrów jakościowych pszenicy i innych zbóż podstawowych były sprzyjające dla plantacji kukurydzy. Tegoroczne zbiory w UE zapowiadają się bardzo obiecująco w szczególności w zestawieniu z zeszłorocznymi, mocno zredukowanymi z powodu dotkliwej suszy.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Na CBoT ten tydzień przyniósł już wyraźnie spadki notowań. Tutaj pszenica w kontrakcie wrześniowym potaniała o 3,7% do 153,5 USD/t, a kukurydza o 6,6% do 131,6 USD/t.
 
Ceny pszenicy spadają w związku z coraz większą dostępnością ziarna z tegorocznej produkcji. Zdaniem USDA, zaawansowanie zbiorów amerykańskiej pszenicy ozimej (na dzień 17 lipca br.) wynosiło 76% monitorowanego obszaru w 73% tydzień wcześniej i 66% w porównywalnym tygodniu rok temu.
 
W odniesieniu do kukurydzy obniżki notowań odzwierciedlają poprawę pogody, gdyż synoptycy zapowiadają ochłodzenie i deszcze pod koniec miesiąca. Kukurydza na CBoT tanieje od pięciu tygodni. Kondycja kukurydzy w USA (stan na 17 lipca br.) nadal jest dobra. Oceny najwyższe, tj. dobrą i bardzo dobrą przyznano 76% upraw. Taki sam odsetek był w poprzednim tygodniu. Dla porównania w tym samym okresie sezon wcześniej procent ten wynosił 69%. Kondycja soi też pozostała niezmienna – 71% upraw otrzymało najwyższe oceny, w porównaniu do 62% w tym samym okresie sezon wcześniej.
 
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ceny amerykańskiej kukurydzy był spadek popytu ze strony importerów. Według danych USDA, w tygodniu kończącym się 14 lipca br. eksport kukurydzy (z poprzednich zbiorów) wyniósł zaledwie 345,1 tys. ton wobec 667,8 tys. ton tydzień wcześniej. Mniejsze były również kontrakty na dostawę kukurydzy z tegorocznych zbiorów – spadek z 687,8 tys. ton tydzień wcześniej do 506,3 tys. ton.
 
W rozpatrywanym tygodniu wzrosła natomiast sprzedaż zagraniczna soi. Zamówienia na soję z tegorocznej produkcji były wyższe od oczekiwań – 1,002 mln ton, znacząco więcej w porównaniu do 547,05 tys. ton w poprzednim tygodniu. Eksport soi z zeszłorocznych zbiorów wyniósł 325 tys. ton.

źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł foto: Gospodarz.pl

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: notowania zbóż ceny pszenicy zboże Pszenica ceny zbóż zboża CBoT USA Unia Europejska Matif notowania kukurydzy notowania pszenicy notowania ceny kukurydzy pszenica kukurydza zboże
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl