- Artykuły i Analizy
- Biznes
- Ceny rolnicze
- Dotacje i dopłaty
- Finanse i prawo
- Gospodarz.pl
- Leśnictwo
- Nawozy i środki ochrony roślin
- Ogrodnictwo
- Produkcja roślinna
- Produkcja zwierzęca
- Przetwórstwo spożywcze
- Targi i konferencje
- Technika rolnicza
- Z kraju
- Z regionu
- Z życia firm
- Z życia instytucji
- Ze świata
- Ziemia rolna
źródło: Gospodarz.pl/komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł, foto: Gospodarz.pl
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (3-7.10.2016)
W omawianym tygodniu notowania zbóż na Euronext nieznacznie osłabiły się w porównaniu z końcem poprzedniego. Notowania kukurydzy w kontrakcie listopadowym zmniejszyły się o 0,6% do 159,5 EUR/t, a pszenicy w kontrakcie grudniowym o 2,2% do 161,8 EUR/t.
Jesteś w kategorii wiadomości:
Notowania pszenicy i kukurydzy
W raporcie z 29 września br. KE oszacowała tegoroczną produkcję zbożową Wspólnoty na 283,8 mln ton, a więc to o 5,3% mniej w stosunku do wyniku z 2015 r., w tym pszenicy zwyczajnej na 134,2 mln ton, czyli o 11,5% mniej niż rok temu. Mniej niż przed rokiem zebrano także m.in. jęczmienia – obniżka o 1,8% do 59,6 mln ton. W przypadku kukurydzy Unia ma wprawdzie odnotować wzrost produkcji o 2,8% skali roku do 59,7 mln ton, jednak taką wysokość zbiorów należy uznać za relatywnie niską, lepszą jednak od wyjątkowego nieurodzaju zaobserwowanego rok wcześniej.
Analitycy FAMMU/FAPA podają, że mimo nie najlepszych wyników unijnej produkcji zbóż, zarówno pod kątem kontyngentu, jak i jakości ziarna, kształtowanie się cen na rynku unijnym będzie silnie uzależnione od globalnych trendów. W ujęciu światowym podaż zbóż jest wysoka, a zbiory kukurydzy rekordowe, w szczególności w USA.
Na CBoT w analizowanym tygodniu przyniósł wzrosty cen kukurydzy. W kontrakcie grudniowym pod koniec tygodnia kosztowała ona 134 USD/t, a więc to więcej o 3,4% niż tydzień wcześniej. Wspierająco na ceny kukurydzy mogły podziałać bardzo dobre wyniki tygodniowego wywozu i krótkotrwałe przerwy w żniwach spowodowane deszczową aurą. Jednak w najbliższych tygodniach presja podażowa kukurydzy będzie wzrastać wraz z postępem zbiorów. Nieoficjalnie mówi się o doskonałych plonach większych od ocen USDA. W przypadku pszenicy wystąpiły nieznaczne spadki - w kontrakcie grudniowym o 0,8% do 145,4 USD/t.
Poza tym, w USA utrzymuje się szybkie tempo eksportu kukurydzy. W tym tygodniu zakontraktowano aż 2,06 mln ton tego gatunku, dużo więcej niż spodziewali się handlowcy 1,1 mln ton – 1,4 mln ton. Z kolei w przypadku pszenicy tygodniowa sprzedaż na rynki zagraniczne wyniosła jedynie 377 tys. ton, czyli sporo poniżej oczekiwań mieszczących się w przedziale od 400 tys. ton do 600 tys. ton.
Utrzymuje się szybkie tempo produkcji amerykańskiego bioetanolu. W tygodniu kończącym się 30 września br. dzienna produkcja tego biopaliwa wyniosła 980 tys. baryłek, tj. nieznacznie mniej w stosunku do 989 tys. baryłek tydzień wcześniej, więcej jednak od 943 tys. baryłek w porównywalnym okresie rok wcześniej. Zapasy bioetanolu w omawianym okresie wyniosły 20,18 mln baryłek. Ceny etanolu na CBoT w najbliższym kontrakcie pod koniec tygodnia osiągnęły 1,465 USD/galon amerykański. Wsparciem dla cen bioetanolu mogą być aktualne ceny ropy.
Wszystko wskazuje na to, że kraje Ameryki Południowej odnotują dobre zbiory pszenicy i kukurydzy. W przypadku Argentyny pojawiają się informacje o zwiększaniu obszaru tych dwóch gatunków, do czego zachętą jest zniesienie ceł w eksporcie pod koniec 2015 roku. Większa powierzchnia upraw przełoży się najprawdopodobniej na wyższe zbiory kosztem soi, w przypadku której dokonano tylko niewielkiej redukcji obowiązujących ceł wysyłkowych. Ponadto pod koniec tygodnia pojawiły się szacunki Conab dla Brazylii. Dla brazylijskiej kukurydzy mieszczą się one w przedziale od 82,3 mln ton do 83,8 mln ton. Jeżeli te oczekiwania potwierdzą się w rzeczywistości, to nasilą i tak znaczną presję podażową na rynku zbożowym.
źródło: Gospodarz.pl/komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł, foto: Gospodarz.pl
-
Ceny skupu zbóż według GUS
-
Skup zbóż według GUS
-
Polski eksport pszenicy poza UE obniżył się gwałtownie w połowie tego sezonu
-
W tym sezonie tempo naszego eksportu zbóż poza UE spadło o blisko 1/3
-
Cena niektórych artykułów mlecznych
-
Ceny skupu mleka w Polsce
-
Ceny skupu świń rzeźnych (27.10.2024)
-
Ceny przetworów mlecznych w Polsce (27.10.2024)
-
Ceny serów w Polsce (27.10.2024)
-
Ceny jaj w Polsce (27.10.2024)
-
Ceny drobiu w Polsce (27.10.2024)
-
Rynek produktów mleczarskich w Polsce (20.10.2024 )