BIEŻĄCE NOTOWANIA
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (31.10-7.11.2016)


Dodano: 08.11.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na grudzień po zeszłotygodniowej zwyżce obniżyła wartość o 1,2% do 162,3 Euro/t, przy czym przez 2 tyg. to spadek o 0,2%.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (31.10-7.11.2016)

Jesteś w kategorii wiadomości:


Notowania zbóż

Jako główny powód redukcji podaje się aprecjację euro w relacji do dolara amerykańskiego, wpływającą niekorzystnie na konkurencyjność unijnego eksportu. Pomimo tego handlowcy informują o kontynuowaniu załadunku pszenicy w niemieckich portach z przeznaczeniem do Jemenu, Sudanu i Algierii oraz o oczekującym załadunku ziarna do Arabii Saudyjskiej z dostawą przed końcem roku, po wygraniu październikowego przetargu.
 
Jak podaje Reuters, w Polsce ceny pszenicy w okresie ostatnich kilku tygodni były wspierane przez dwa czynniki. Po pierwsze przez wstrzymywanie się rolników ze sprzedażą ziarna, wynikającą z niezadowolenia z relatywnie niskich cen. Po drugie przez wzmożone zapotrzebowanie w eksporcie.
 
Według handlowców, obecnie utrzymuje się szybkie tempo eksportu ziarna z Polski. Z nieoficjalnych oszacowań wynika, że tylko w październiku br. wyeksportowano 350 tys. ton pszenicy, a jej wywóz w listopadzie br. jest prognozowany na 250 tys. ton. Eksporterzy podnieśli ceny zakupu pszenicy (z zawartością 12,5% białka z dostawą do silosów portowych w listopadzie br.) o 5 złotych za tonę do 700 złotych za tonę (co w przeliczeniu daje 162,1 EUR/t).
 
Obecnie w polskich portach ładowane są dwa cargo pszenicy – jeden w wysokości 63 tys. ton, a drugi - 30 tys. ton. Ceny na rynku krajowym oferowane przez zakłady przetwórcze za pszenicę z zawartością 12,5% w listopadzie br. wzrosły ostatnio o 10 złotych za tonę (z tygodnia na tydzień) do 600-650 złotych za tonę, w zależności od regionu kraju.
 
Rynki finansowe wydają się reagować nerwowo w okresie niepewności związanej z oczekiwaniem na rezultat wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, co w konsekwencji doprowadziło m.in. do osłabienia dolara amerykańskiego. Niepewność na rynkach finansowych przekłada się też na nastroje na rynkach surowców, w tym rolnych. W tym tygodniu USA dokonały transakcji sprzedaży 132 tys. ton soi do Chin oraz 53,35 tys. ton pszenicy do Korei Południowej.

Czytaj dalej na następnej stronie...
--PODZIAL--
Zbiory w Stanach przebiegają bez większych zakłóceń, a handlowcy spodziewają się bardzo dobrych wyników tegorocznej produkcji zarówno kukurydzy, jak i soi. Jak podaje USDA, tempo żniw kukurydzy w USA przyspieszyło w tym tygodniu, dzięki suchej aurze utrzymującej się w amerykańskim pasie upraw kukurydzy. Plony są zgodne z przewidywanymi wcześniej, a nawet nieco wyższe od oczekiwań, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w korektach szacunków tegorocznej produkcji w listopadowym raporcie prognostycznym USDA, którego publikacja jest zapowiadana na 9 listopada br.
 
Notowania pszenicy w Chicago na grudzień spadły 0,6% do 151,4 USD/t za sprawą wielkiej globalnej podaży oraz słabego popytu eksportowego.
 
Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na listopad przez tydzień staniała o 1,6% do 164 Euro/t, a przed 2 tygodniami - 158,8 Euro/t pod wpływem spadkowej tendencji na europejskim rynku zbóż. Podobnie w Chicago przez tydzień kukurydza w kontrakcie grudniowym staniała o 2,7% do 137 USD/t. Według FAMMU/FAPA, w tygodniu kończącym się 30 października br. postępy zbiorów kukurydzy w USA osiągnęły 75%, czyli były w tej samej wysokości co średnio w okresie ostatnich pięciu lat, ale to znacznie lepiej w porównaniu z 61% zebranymi tydzień wcześniej. Nasila się presja na spadek cen. W połowie tygodnia notowania kukurydzy w Chicago po kilkudniowych spadkach osiągnęły poziom najniższy od połowy października br.
 
Niezależna firma analityczna FC Stone podwyższyła prognozę średnich plonów kukurydzy w USA – z poprzednich 175,2 buszli z akra - 10,99 t/ha do 175,3 buszli z akra - 11 t/ha. Podniesiono tym samym szacunki tegorocznych zbiorów – z 15,163 mld buszli - 385,16 mln ton do 15, 226 mld buszli - 386,76 mln ton. Coraz większa dostępność ziarna z tegorocznych zbiorów na rynku wpływa na spadek cen w kontraktach terminowych. Poza tym czynnikiem wpływającym na ostatnie zniżki była intensywna sprzedaż kontraktów przez fundusze inwestycyjne oraz likwidacja pozycji długich.
 
Jak oceniają analitycy, obecne ceny kukurydzy są już niskie, a potencjał ich dalszego spadku jest stosunkowo niewielki, podobnie potencjał wzrostowy jest ograniczony ze względu na narastającą presję podażową. Wydaje się więc, że w najbliższym czasie ceny poruszać się będą raczej w trendzie bocznym i charakteryzować się niewielkimi wahaniami.

źródło: Gospodarz.pl/komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł, foto: Gospodarz.pl/DK

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: notowania zbóż ceny pszenicy zboże Pszenica ceny zbóż zboża CBoT USA Unia Europejska Matif notowania kukurydzy notowania pszenicy notowania ceny kukurydzy kukurydza zboże
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl