BIEŻĄCE NOTOWANIA
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (5-9.09.2016)


Dodano: 13.09.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym tygodniu notowania zbóż na Euronext po raz kolejny zmalały w odniesieniu do cen sprzed tygodnia.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (5-9.09.2016)

Jesteś w kategorii wiadomości:


Notowania pszenicy i kukurydzy

Analitycy FAMMU/FAPA podają, że w przypadku kukurydzy zmiany te były nieznaczne, gdyż w najbliższym kontrakcie zniżka notowań wyniosła 0,8% do 161,3 EUR/t, co mogło wynikać z pogorszenia szacunków zbiorów kukurydzy w UE w związku z suszą, dotykającą niektóre kraje ugrupowania. W przypadku pszenicy to w kontrakcie wrześniowym w skali tygodnia spadek o 8,1% do 145,3 EUR/t.
 
Na CBoT odnotowano z kolei wzrosty. W kontrakcie wrześniowym kukurydza podrożała o 3,3% do 128,7 USD/t, a pszenica o 1% do 138,5 USD/t. Pod koniec tygodnia notowania zbóż na CBoT umocniły się co było wynikało z wykupu pozycji krótkich przez fundusze przed publikacją raportu USDA w najbliższy poniedziałek. Natomiast notowania soi były wspierane przez zwiększony eksport – sprzedaż 484 tys. ton do Chin.
 
Żniwa kukurydzy w USA rozpoczną się w tym miesiącu. Wraz z rosnącą dostępnością ziarna z nowych zbiorów ceny mogą spadać. Tym bardziej, że aktualne przewidywania zbiorów kukurydzy dla Stanów są wyjątkowo dobre. Kraj oczekuje rekordowego wyniku produkcji. W najbliższy poniedziałek ukaże się następny raport prognostyczny USDA.
 
W sierpniowym wydaniu Amerykański Departament Rolny podał prognozę w wysokości 384,9 mln ton w stosunku do 345,5 mln ton w poprzednim sezonie. Zdaniem IGC (raport z końca sierpnia br.) USA zbiorą 378,8 mln ton ziarna tego gatunku. W minionym tygodniu niezależna firma analityczna Informa Economics przedstawiła ocenę w wysokości 388,6 mln ton. Nie można więc wykluczyć, że we wrześniowym raporcie USDA dokona dodatniej korekty prognoz tegorocznej produkcji kukurydzy w Stanach. Tak czy inaczej wszystko wskazuje na rekordowe zbiory w istotny sposób ważące na globalnej podaży kukurydzy.
 
Zbiory kukurydzy w Stanach rozpoczną się we wrześniu i potrwają do listopada. W oparciu o średnią z ostatnich pięciu sezonów należy oczekiwać, że 50% kukurydzy zostanie zebrane w październiku, a reszta mniej więcej po połowie we wrześniu i listopadzie. Przeciętnie w ostatnich pięciu latach zaawansowanie zbiorów kukurydzy do końca września wynosiło 23%, a na koniec października 73%. Zbiory są przeważnie zakończone przed Świętem Dziękczynienia, a więc pod koniec listopada.

Czytaj dalej na następnej stronie...
--PODZIAL--
Najszybciej kukurydza zbierana jest w stanie Illionois z racji położenia geograficznego tego stanu. W oparciu o oceny stopnia dojrzałości kukurydzy nic nie wskazuje na to, że tegoroczne zbiory będą przebiegać wcześniej niż zazwyczaj. W ocenie z dnia 4 września br. 18% upraw osiągnęła dojrzałość względem średnio 20% w okresie ostatnich pięciu lat. Kondycja amerykańskich upraw kukurydzy jest dalej dobra. W ostatnim tygodniu oceny najwyższe, tj. dobrą i bardzo dobrą uzyskało 74% upraw, w stosunku do 75% tydzień wcześniej i 68% w porównywalnym okresie poprzedniego roku. W najbliższy poniedziałek USDA po raz pierwszy poda postępy zbiorów kukurydzy w sezonie 2016/2017.
 
Zbiory soi w USA przypadają w większości na październik. Około 20% przeważnie zbieranych jest we wrześniu, a pozostała cześć w listopadzie. Kondycja upraw soi jest dobra. Na dzień 4 września br. najwyższe oceny uzyskało 73% upraw, bez zmian w odniesieniu do poprzedniego tygodnia.
 
W globalnym wywozie zbóż umacnia się pozycja krajów basenu Morza Czarnego. Odnotowuje się przede wszystkim zwiększoną aktywność wysyłkową ze strony Ukrainy. W zeszłym tygodniu wywóz zbóż łącznie z tego kraju osiągnął 660 tys. ton, w tym 480 tys. ton pszenicy miękkiej, 165 tys. ton jęczmienia oraz 15 tys. ton kukurydzy.
 
Anulowanie przez Rosję ceł w eksporcie pszenicy z dniem 1 września br. wywiera pozytywny wpływ na wyniki eksportu. Decyzja o zawieszeniu ceł na czas dwóch lat nie przekłada się jednak jak na razie na gwałtowne zwiększenie się sprzedaży zagranicznej, zważywszy na fakt niskiego poziomu ceł w wysyłce w okresie ostatnich trzech miesięcy, czyli w przedziale od 0 do 10 rubli za tonę – 0,15 USD/t. Jednakże prognozowane rekordowe zbiory w Rosji oznaczają spore zwiększenie nadwyżki eksportowej. Jak wynika z rządowych prognoz, rosyjski wywóz pszenicy w sezonie handlowym 2016/2017 ma osiągnąć 30 mln ton w stosunku do 25 mln ton w ubiegłym sezonie.

źródło: Gospodarz.pl/komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł, foto: sxc.hu

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: notowania zbóż ceny pszenicy zboże Pszenica ceny zbóż zboża CBoT USA Unia Europejska Matif notowania kukurydzy notowania pszenicy notowania ceny kukurydzy kukurydza zboże
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl