BIEŻĄCE NOTOWANIA
Półmetek sezonu owocowego i warzywnego


Dodano: 01.08.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Duża podaż i niskie ceny, tak najprościej można określić sytuację w obrocie świeżymi warzywami i owocami na Rynku Hurtowym Bronisze. Są wszystkie krajowe owoce, począwszy od truskawek, a skończywszy na śliwkach. Warto teraz zrobić także zakupy warzyw z myślą o przetworach.

Półmetek sezonu owocowego i warzywnego

Jesteś w kategorii wiadomości:


Ceny owoców

Wiele odmian czereśni, przy sprzyjające ciepłej pogodzie, dojrzało wcześniej jak np. odmiany późne takie jak: Regina i Kordia. To powoduje, że podaż tych owoców jest duża, a ceny w obrocie hurtowym od 4 do 10 zł za kilogram. Niektóre z rejony produkcyjne ucierpiały przez ostatnie deszcze i gradobicia, co wpłynęło na ich jakość konsumpcyjną – owoce pękają.
 

Dużo jest  porzeczek, wszystkich kolorów, w stabilnej cenie od 7 do 8 zł za kilogram.
 

Tak tanio jeszcze nie było -  mówią plantatorzy borówki amerykańskiej – cena kilograma tych owoców spadała nawet do 8 zł w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach.
 

Sporo jest wiśni zatem jest teraz doskonała okazja aby kupić wiśnie na przetwory, za łubiankę 3 kg płaci się w Broniszach 7 zł.
 

Jest niewielka luka w dostawach malin  informują analitycy Rynku w Broniszach – skończyły się odmiany wczesne, a owoców odmian późnoletnich jeszcze nie ma. To powoduje, że kilogram tych owoców jest drogi, od 12 do 15 zł. Ale ceny będą niższe jak dojrzeją owoce odmian późniejszych.  Zdążymy zrobić soki z malin.
 

Tymczasem możemy sięgnąć po krajowe morele i brzoskwinie, w cenie hurtowej na Rynku w Broniszach, morele od 3 do 6 zł za kilogram (cena uzależniona od kalibru owoców). Brzoskwinie krajowe od 1,5 do 3 zł, ale konkurencją są brzoskwinie śródziemnomorskie. Wprawdzie owoce importowane są droższe, ale są amatorzy, którzy sięgają po te sprowadzone z zagranicy.

Uzupełnieniem asortymentu owoców są śliwki takie jak Węgierka Catinka oraz z wielkoowocowych Cacańska Rana. Jest także odmiana Herman o średniej wielkości owocach, w cenie około 1,5 zł za kilogram.

 

I są oczywiście polskie jabłka. Wczesna Early Geneva oraz smaczna i wracająca do łask Papierówka. W cenie 25 zł za 15 kg, czyli w ofercie hurtowej ok. od 1,50 do 1,80 zł za kilogram.

 Dużo jagód leśnych w cenie od 10 zł za kilogram.

 

Szkodniki zaatakowały kapustne
 

Pełnia sezonu na krajowe warzywa spod ołon i kapustne. Jednakże te ostatnie zostały skutecznie zaatakowane przez szkodniki. Larwy owadów niszczą liście kapustnych, co powoduje mniejsze dostawy np. kalafiorów i kapusty. W związku z powyższym ceny kalafiorów wahają się pomiędzy 5 zł, a 6 zł za sztukę, kapusta od 1,5 do 2,50 zł za sztukę. Szkodniki zaatakowały także uprawy kapusty pekińskiej i kalarepy i brokułów.
 

Marchew jest tania bowiem tylko 60-80 groszy za kilogram w ofercie hurtowej (worki po 10 kg), w podobnych cenach buraki i cebula. W klasie extra cena kilograma  cebuli to 1 zł.
 

Ogórki są i szklarniowe i z upraw polowych w niskich cenach. Szklarniowe od 80 groszy do 1,5 zł za kilogram (opakowania po 5 kg), gruntowe od 1zł do 2 zł – im drobniejsze tym droższe (skrzynki po 15 kg).
 

Są taki dyniowate czyli cukinie, kabaczki i dynie. W ziemniakach duży wybór. Odmiany takie jak Lord o żółtym miąższu, mimo że bardzo smaczne, są tańsze w porównaniu z tradycyjną Irgą. Lord od 5-6 zł za 15 kg, Irga 6-8 zł za worek 15 kg.Czyli ceny ziemniaków od 33 groszy do 53 groszy za kilogram – nic dodać nic ująć.


źródło: Gospodarz.pl/Bronisze, foto: Gospodarz.pl/DK


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl