Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Jesteś w: Wiadomości rolnicze »

Dopłaty bezpośrednie, obszarowe

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Płatności obszarowe (OB), płatność cukrowa, płatność do pomidorów oraz płatność do...

Płatności obszarowe (OB), płatność cukrowa, płatność do pomidorów oraz płatność do krów i owiec są przyznawane na wniosek rolnika składany w Biurze Powiatowym (BP) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Gospodarz rolny otrzymuje dotacje unijne w zamian za trud poniesiony w uprawę ziemi. Pozwala to rozwijać się polskiemu rolnictwu i dorównywać naszym rodzimym gospodarzom wiejskim do rolników z Unii Europejskiej (UE). Płatności bezpośrednie przyznawane są corocznie i składają się z jednolitej płatności obszarowej (JPO) i uzupełniającej płatności obszarowej (UPO), dzięki temu polskie rolnictwo ma szanse konkurować z rynkami zagranicznymi. Systemy wsparcia bezpośredniego mają za cel finansowe wspieranie rolników, czyli osób, które faktycznie uprawiają grunty rolne.

Jednolita płatność obszarowa (JPO) jest płatnością bezpośrednią, przyznawaną rolnikom w ramach przejściowego uproszczonego systemu wsparcia dochodów i w 100% finansuje ją Unia Europejska (UE). Do jednolitej płatności obszarowej (JPO) kwalifikują się grunty rolne i zagajniki o krótkiej rotacji, które w dniu 30 czerwca 2003 r. były utrzymywane w Dobrej Kulturze Rolnej (DKR) bez względu na to, czy były one wykorzystywane do produkcji, w tym rośliny uprawiane w szklarniach i tunelach foliowych, trwałe użytki zielone, plantacje trwałe obejmujące: sady, drzewa orzechowe, winnice, plantacje roślin jagodowych, chmiel, szkółki drzew i krzewów (z wyłączeniem drzewek bożonarodzeniowych), rośliny przeznaczone do wyplatania, ogródki przydomowe, ugór, zagajniki o krótkiej rotacji – jednolite gatunkowo uprawy drzew z rodzaju wierzba, topola oraz brzoza - uprawiane na gruntach rolnych które były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej w dniu 30 czerwca 2003 r., jeżeli maksymalny cykl zbioru tych roślin nie przekracza dla wierzby i topoli 6 lat a dla brzozy 8 lat.

Rolnikowi, który w danym roku spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej (JPO), przysługuje uzupełniająca płatność obszarowa do: zboża; mieszanki zbóż; rośliny oleiste - rzepak, rzepik, słonecznik, soja; len włóknisty i oleisty; konopie na włókno; rośliny wysokobiałkowe - bób, bobik, łubin słodki, groch siewny; rośliny strączkowe - wyka siewna, soczewica jadalna i ciecierzyca pospolita; rośliny motylkowate drobnonasienne; rośliny strączkowe pastewne; orzechy włoskie i leszczyna; rośliny okopowe pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych; mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone. Uzupełniająca płatność obszarowa (UPO) obejmuje także grunty orne na których nie jest prowadzona uprawa roślin, do której została przyznana jednolita płatność obszarowa (JPO) gdy: rolnik dokonał zasiewu podnieść żyzność gleby poprzez wprowadzenie do niej świeżej masy roślinnej (zielony nawóz); roślinność została przyorana lub wprowadzona do gleby na skutek zastosowania innego zabiegu mechanicznego; nie jest prowadzona uprawa przez okres nie dłuższy niż jeden rok. Uzupełniające płatności finansowane są w 100% z budżetu krajowego i należą się do powierzchni uprawy traw, na trwałych użytkach zielonych przeznaczonych na susz paszowy a także powierzchni upraw roślin przeznaczonych na materiał siewny kategorii elitarny i kwalifikowany.

Gdy rolnik ubiega się o dotacje unijne powinien utrzymywać grunty rolne w Dobrej Kulturze Rolnej (DKR) przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska (zgodnie z normami). Minimalne normy określa Dobra Kultura Rolna (DKR) i obejmuje: wszystkie grunty orne, trwałe użytki zielone, plantacje zagajników o krótkiej rotacji na cele energetyczne. Zwykła Dobra Praktyka Rolnicza (ZDPR) w swoich zagadnieniach obejmuje: stosowanie i przechowywanie nawozów, rolnicze wykorzystanie ścieków na terenie gospodarstwa, rolnicze wykorzystanie komunalnych osadów ściekowych, stosowanie środków ochrony roślin, gospodarowanie na użytkach zielonych, ochrona siedlisk przyrodniczych, utrzymywanie czystości i porządku w gospodarstwie, ochrona gleby, ochrona zasobów wodnych.

Google+Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl