BIEŻĄCE NOTOWANIA




ASF w Polsce. Nowe ogniska wirusa bez wyraźnego wpływu na ceny żywca wieprzowego


Dodano: 26.08.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zgodnie z informacjami Głównego Inspektoratu Weterynarii do 19 sierpnia 2016 r. w Polsce wykryto szesnaście ognisk afrykańskiego pomoru świń wśród trzody chlewnej. Warto podkreślić, że od początku sierpnia br. wykryto dwanaście nowych ognisk ASF w gospodarstwach rolnych.

ASF w Polsce. Nowe ogniska wirusa bez wyraźnego wpływu na ceny żywca wieprzowego

Jesteś w kategorii wiadomości:


Poskutkowało to rozszerzeniem przez Komisję Europejską strefy obszaru objętego obostrzeniami na terenie naszego kraju. Strefa obszaru ochronnego w sierpniu 2016 roku wykroczyła już poza woj. podlaskie i obejmuje już kilka powiatów w woj. mazowieckim i woj. lubelskim. Trzy, z dziesięciu oficjalnie podanych ognisk przez GIW od 1 do 19 sierpnia br. znajdowały się w woj. lubelskim.

 

Z kolei obszar województwa podlaskiego, które w większości objęte jest obszarem ochronnym oraz na terenie którego występują obszary zagrożenia oraz obszary objęte ograniczeniami, charakteryzuje się stosunkowo niskim pogłowiem świń. Jak podaje GUS, udział województwa podlaskiego w krajowej strukturze pogłowia świń w marcu br. wynosił niespełna 3%.

 

Rozszerzanie obszaru objętego może oddziaływać ujemnie na ceny żywca w tych regionach głównie za sprawą wprowadzonych utrudnień w obrocie trzodą na terenie obszarów objętych ochroną. Aktualnie nie widać jednak wyraźnego związku z liczbą wykrywanych nowych ognisk wirusa a cenami żywca wieprzowego ogólnie w kraju. Według informacji monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzrost cen skupu żywca w kraju w pierwszych tygodniach sierpnia br. jednak wyhamował. W drugim tygodniu sierpnia od 8 do 14 przeciętna cena skupu żywca w Polsce była o 0,6 i 1,0% wyższa tydzień i dwa tygodnie wcześniej. Ceny wciąż były na poziomie wyższym o 22% niż rok wcześniej.

 

Należy zwrócić uwagę, że w kwietniu br. (20.04) Komisja Europejska zdecydowała się na zniesienie strefy zagrożenia (tzw. strefy niebieskiej) w woj. podlaskim ze względu na brak występowania przypadków choroby u świń przez okres ponad roku.

 

Ponadto pojawianie się nowych ognisk i rozszerzenie strefy ochronnej oddala również Polskę od możliwości zniesienia zakazów eksportu na rynki które wprowadziły zakaz importu wieprzowiny z naszego kraju. Od 2014 r. Polska prowadziła intensywne konserwację z krajami azjatyckimi nt. możliwości zniesienia embarga, a argumentem w rozmowach był brak występowania wirusa ASF w gospodarstwach rolnych. W 2014 r. embargo na import produktów wieprzowych z Polski, oprócz krajów Euroazjatyckiej Unii Celnej (Rosja, Białoruś, Kazachstan) wprowadziły kraje takie jak Chiny, Japonia czy też Korea Płd. Zakaz wysyłek do Chin jest istotnie szkodliwy dla polskiego eksportu wieprzowiny zwłaszcza w kontekście szybko rosnącego zapotrzebowania na tym rynku. 


źródło: Gospodarz.pl/BGŻ BNP Paribas, foto: sxc.hu

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: ASF afrykański pomór świń świnie trzoda chlewna Polska ceny żywca wieprzowego ceny świń ceny wieprzowiny ceny trzody chlewnej




Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl