Ze świata

 • 2019-05-15

  Amerykański raport Crop Progress pokazał rosnące opóźnienia w zasiewach kukurydzy i soi

  Opublikowany już po zamknięciu sesji poniedziałkowej w Chicago raport USDA pokazał, że tempo zasiewów zbóż jarych pozostaje mocno w tyle za średnią. W ostatnim tygodniu poprawił się (i tak bardzo dobry) stan upraw pszenicy ozimej. Ponad 60% plantacji oceniono na dobry lub doskonały, co jest najlepszym od kilku lat wynikiem.

 • 2019-05-15

  Spadek produkcji owczego mięsa

  Zgodnie z krótkookresową prognozą Komisji Europejskiej w 2019 r. produkcja mięsa owczego może wynieść 855 tys. t, co oznacza jej spadek w odniesieniu do minionego roku o 1%.

 • 2019-05-14

  Zboża w Chicago znalazły wsparcie w pogodzie i silnym eksporcie pszenicy

  Zgodnie z oczekiwaniami Chiny ogłosiły w poniedziałek wprowadzenie (od czerwca) ceł odwetowych na importowane z USA towary o wartości 60 mld dolarów. Powrót do wojny handlowej między dwoma największymi gospodarkami wywołał silne przeceny na rynkach akcji i towarów.

 • 2019-05-14

  Najnowsze prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA)

  Majowa prognoza USDA pokazała większe (niż w kwietniu) oczekiwane krajowe zapasy pszenicy, kukurydzy i soi na koniec tego sezonu.

 • 2019-05-14

  Konflikt z Chinami, rosnące w USA zapasy i doskonałe prognozy dla pszenicy w nowym sezonie

  W minionym tygodniu (3–10 maja 2019) mocno spadły notowania zbóż i oleistych po obu stronach Atlantyku. W Chicago kilkuprocentowe przeceny sprowadziły notowania soi na 10-letnie minima, a wyceny zbóż w okolice wielomiesięcznych dołków. Śladem amerykańskich kontraktów w dół podążały także notowania ich unijnych odpowiedników. Sprawcą przecen było zaostrzenie konfliktu na...

 • 2019-05-10

  Ceny masła i mleka w proszku

  W marcu br. ceny masła i mleka w proszku na giełdach Europy Zachodniej wykazywały różne kierunki zmian w odniesieniu do lutego.

 • 2019-05-10

  Unijny eksport pszenicy mocno zwolnił w ostatnim tygodniu

  W tygodniu kończącym się 5 maja kraje Unii Europejskiej wyeksportowały (poza UE) tylko nieco ponad 100 tys. ton pszenicy miękkiej, w porównaniu do prawie 300 tys. ton tydzień wcześniej.

 • 2019-05-09

  Dodatkowe cła ze strony Stanów Zjednoczonych

  Rząd Stanów Zjednoczonych zaproponował nałożenie dodatkowych ceł na szereg produktów pochodzących z Unii Europejskiej, wśród nich znajdują się również produkty mleczarskie takie jak jogurty, masło oraz sery, w tym Cheddar.

 • 2019-05-08

  Kontrakty na zboża i oleiste odbiły lekko górę

  Początkowo Chińczycy twierdzili, że nie będą negocjować pod presją nałożenia przez Amerykanów ceł już od 10 maja, ale ostatecznie wczoraj chińskie ministerstwo handlu poinformowało, że wicepremier Liu He odwiedzi Stany Zjednoczone w czwartek i piątek. Przypominam, że prezydent Donald Trump zagroził w niedzielę na Twitterze, że podniesie cła na import chińskich towarów,...

 • 2019-05-07

  Tydzień zaczął się od przecen na giełdowym rynku zbóż i oleistych

  Notowania większości kontraktów na zboża i oleiste mocno spadły w poniedziałek po tym jak Donald Trump zagroził w weekend podniesieniem ceł na towary importowane z Chin. Zdaniem wielu obserwatorów może to oznaczać, że oddala się w czasie osiągnięcie porozumienia handlowego na linii USA-Chiny. Tym samym zmalały nadzieje na wzrost eksportu amerykańskiej soi i zbóż do Chin. W...

 • 2019-05-06

  Kondycja pszenicy ozimej jest w USA najlepsza od wielu lat, ale opóźniają się zasiewy nasion jarych

  W USA tempo zasiewów zbóż jarych pozostaje mocno w tyle za średnią.

 • 2019-04-30

  Unijny eksport pszenicy zwolnił w ostatnim tygodniu

  W tygodniu kończącym się 21 kwietnia kraje Unii Europejskiej wyeksportowały (poza UE) 317,1 tys. ton pszenicy miękkiej, w porównaniu do ponad 500 tys. ton tydzień wcześniej.