Ogrodnictwo

 • 2017-06-18

  Uprawom ziemniaka zagraża stonka ziemniaczana

  Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, tylko w trzech województwach nie stwierdzono występowania stonki ziemniaczanej. W pozostałych regionach Polski szkodnik ten zagraża uprawom. Według PIORiN, decyzję o sposobie walki ze stonką ziemniaczaną oraz terminie jej zwalczania należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika oraz po ocenie jego...

 • 2018-07-20

  Większa kontrola jakości handlowej owoców i warzyw

  17 lipca 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

 • 2018-07-20

  Dlaczego Polska wspiera ukraińskich plantatorów?

  Ceny skupu owoców miękkich, takich jak agrest, porzeczka i malina są niższe niż koszty ich produkcji. Osiągają alarmująco niski poziom, który nie będzie w stanie zapewnić nie tylko rozwoju gospodarstwa ale może doprowadzić do bankructwa wielu gospodarstw.

 • 2018-07-20

  Propozycje w zakresie poprawy sytuacji producentów owoców miękkich

  Dramatycznie niskie ceny owoców w skupach są dziś największym problemem polskich rolników.

 • 2018-07-18

  Większe kontrole rynku

  Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych.

 • 2018-07-10

  Panująca susza dużym zagrożeniem dla upraw sadowniczych

  Ciepła wiosna, upalne, bezdeszczowe lato – takie warunki pogodowe powodują spiętrzenie dostaw owoców. Jednocześnie dojrzewa wiele gatunków i odmian. Aktualne warunki pogodowe mogą negatywnie odbić się na jakości owoców. Owoce mogą być drobniejsze, mniej dorodne, a więc będzie je trudniej sprzedać .

 • 2018-07-06

  Polska papryka wkracza na kulinarne salony

  Papryka (syn. pieprzowiec) należy do rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i Centralnej. Uprawiana na całym świecie. W Polsce największe zagłębie produkcyjne zlokalizowane jest na ziemi radomskiej, w gminach: Przytyk, Potworów, Klwów, Radzanów i Wyśmierzyce.

 • 2018-06-29

  Są już polskie jabłka i śliwki

  Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawiły się już pierwsze jabłka z tegorocznych zbiorów. Pochodzą one z rejonu Sandomierza.

 • 2018-06-28

  Sezon na owoce miękkie w pełni

  W tym sezonie, z uwagi na utrzymywanie się od wczesnej wiosny wysokich temperatur i przyspieszenie wegetacji roślin, w handlu owoce pojawiły się dwa tygodnie wcześniej niż w poprzednich sezonach.

 • 2018-06-27

  Szacowanie szkód spowodowanych suszą

  Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczącymi ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun obsunięcie się ziemi lub lawinę straty...

 • 2018-06-27

  Choroby warzyw – mączniak rzekomy szpinaku

  Sprawcą choroby jest grzyb należący do klasy lęgniowców. Grzyb ten występuje głównie na szpinaku uprawianym w gruncie, a jesienią również pod osłonami niskimi oraz w inspektach. Poraża także niektóre chwasty z rodziny komosowatych.

 • 2018-06-26

  MALWINA późna odmiana truskawki o wybornym smaku

  Malwina jest obecnie najnowszą, późną odmianą godną polecenia ze względu na bardzo dobry smak i trwałość owoców.