Komisja Europejska drastycznie obniża wsparcie dla wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw

Do 10 milionów euro została ograniczona unijna pomoc, jaką w ciągu roku będą mogły otrzymać wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw z "nowych" państw Wspólnoty Europejskiej, czyli tych które wstąpiły do UE po 1 maja 2004 r. To bardzo drastyczne obcięcie funduszy, wynikające z rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej, które weszło w życie na początku kwietnia 2012 r., w zasadzie likwiduje wsparcie dla wstępnie uznanych grup, w ramach którego tylko w zeszłym roku udzielono w całej Unii pomocy w wysokości około 200 mln euro, z czego większość trafiła do Polski.

Komisja Europejska drastycznie obniża wsparcie dla wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw
Nie zostały natomiast zmniejszone unijne środki na pomoc udzielaną uznanym organizacjom producentów owoców i warzyw oraz Grupom Producentów Rolnych finansowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

 

Dotychczas Unia Europejska bardzo aktywnie wspierała powstawanie i rozwój grup producentów owoców i warzyw. Fundusze na ten cel dostępne są w ramach unijnego programu Wspólnej Organizacji Rynków Owoców i Warzyw (EFRG), a za ich rozdysponowywanie w Polsce odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z pieniędzy tych bardzo chętnie korzystali rodzimi producenci owoców i warzyw, i dotychczas było tak, że wszyscy, którzy starali się o takie wsparcie finansowe, i byli do tego uprawnieni, otrzymywali je. Rocznie do polskich wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw trafiało kilkaset milionów euro. Z takiej pomocy skorzystało dotychczas 216 wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw. Dzięki otrzymanym pieniądzom podmioty te kupiły nowoczesne i wydajne maszyny do zbioru owoców i warzyw, linie do ich sortowania i pakowania, samochody żeby dowieźć produkty do hurtowni czy sklepów, zbudowały także własne chłodnie i magazyny. W sumie ARiMR, od początku wdrażania takiej pomocy, czyli od 1 maja 2004 roku, wypłaciła tym grupom ponad 2,6 miliarda złotych.
 

Komisja Europejska tłumaczy, że drastyczne ograniczenie funduszy na wsparcie dla wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw, wynika z konieczności wprowadzenia działań oszczędnościowych w budżecie Unii Europejskiej.
 

Na dotychczasowym poziomie zostały zachowane unijne środki na pomoc udzielaną uznanym organizacjom producentów owoców i warzyw. Można się o nią ubiegać składając w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odpowiedni wniosek. A co zrobić, aby stać się uznaną organizacją producentów owoców i warzyw? Najpierw trzeba założyć grupę producentów owoców i warzyw, następnie uzyskać od marszałka województwa statusu wstępnego uznania. Kolejnym etapem jest opracowanie tzw. planu dochodzenia do uznania i po jego zrealizowaniu, a jest na to pięć lat, wstępnie uznana grupa producentów owoców i warzyw staje się uznaną organizacją producentów owoców i warzyw. Zdarza się również tak, że podmiot zrzeszający producentów owoców i warzyw, np. spółka z o.o., nie musi opracowywać takiego planu, ponieważ już spełnia odpowiednie kryteria i może stać się uznaną organizacją producentów.    
 

Nie zostały także zmniejszone unijna pomoc na powstawanie i funkcjonowanie grup producentów rolnych finansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez cały czas przyjmuje wnioski o przyznanie takiego wsparcia.
 

DKS ARiMR



Tagi:
źródło: