| Autor: redakcja5

Uwaga! Budowa elektrowni może ograniczyć polski rozwój gospodarczy

W opinii pewnej grupy ekpsertów, Polska decydując się na budowę kosztownej elektrowni atomowej może zablokować gospodarkę na wiele lat.

Uwaga! Budowa elektrowni może ograniczyć polski rozwój gospodarczy
Rozwój technologii związany z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną jest warunkiem pozycji gospodarczej Polski. Dlatego kwestią sporną jest obecnie czy Polska postawi na import budując elektrownię jądrową czy też na eksport technologii związany m.in. z odnawialnymi źródłami energii.
 
Zdaniem specjalistów sektor energetyczny należy wykorzystywać, aby budować przewagę konkurencyjną w przyszłości, poprzez tworzenie miejsc pracy i rozwijanie zakładów przemysłowych za granicą. Polska powinna brać przykład z krajów, które już przodują w produkcji energii z odnawialnych źródeł, czyli Danii i Niemczech oraz oszczędzać, bo na tym też można zarobić.
 
Jak uważa ekspert ds. energetyki, Niemcy już od wielu lat bazują na własnym przemyśle, w tym na energetyce słonecznej, wiatrowej oraz na biogazowniach. Polskie firmy natomiast nie prowadzą przemysłu nuklearnego, ale z powodzeniem już dziś inwestują w kotły na biomasę i w produkcję paneli słonecznych. Wieże do energetyki wiatrowej budowane są w Stoczni Gdańskiej, a także statki do tego, ażeby budować wieże wiatrowe na morzu. Związany z nimi może być duży potencjał gospodarczy.
 
Ważną kwestią jest również odpowiednie zarządzanie energią, której możemy się uczyć od Niemców. Zamiast budować nowe bloki, łatwiej jest zaoszczędzić energię i sprzedać ją tym, którzy rozwijają gospodarkę. Obecnie Polska może zaoszczędzić około 25 procent energii technicznej, co jest znacznie więcej niż miałyby dać dwie elektrownie jądrowe, które według rządu mają zacząć funkcjonować około 2030 roku (gdyż oszczędność tutaj jest rzędu 10 procent). Jak wynika z danych, głęboka termomodernizacja budynków, dałaby rzędu 75-80 procent zaoszczędzonej energii i 3 tysiące nowych miejsc pracy netto (w które wliczone są te, które zostaną utracone w górnictwie czy w tradycyjnej energetyce).
 
Jak przekonują eksperci, miejsca pracy będą dostępne na terenie całego kraju. Natomiast w przypadku wybudowania elektrowni jądrowej, miejsca te powstaną w znacznie mniejszym stopniu i tylko w jednym regionie, np. w okolicy Gdańska.


Tagi:
źródło: