Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portaluMniejsza produkcja jogurtów, śmietany i mleka w proszku, sery rosną w siłę. Sytuacja na rynku przetwórstwa mleka (czerwiec 2013)

Dodano: 2013-08-10

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W I połowie br., na skutek ograniczeń kwotowych, skup mleka w Polsce kształtował się na poziomie o 2% niższym niż w 2012 roku - informują analitycy Banku BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Mniejsza podaż surowca przełożyła się na zmniejszenie produkcji większości przetworów mleczarskich. Przede wszystkim, w odpowiedzi na niesprzyjające uwarunkowania gospodarcze w kraju, w okresie pierwszych sześciu miesięcy br. w przedsiębiorstwach zatrudniających 50 osób i więcej odnotowano spadek produkcji jogurtów – o prawie 6% w relacji rocznej do 224 mln litrów.

Po notowanym w ubiegłym roku wzroście produkcji śmietany, bieżący rok przyniósł stagnację również na tym rynku, a produkcja obniżyła się o prawie 7% do 104,3 mln litrów. Ponadto mleczarnie wytworzyły mniej niż rok wcześniej mleka w proszku – o prawie 9% (łącznie produkcja wyniosła 69,8 tys. ton).

Więcej niż w 2012 r. wyprodukowano natomiast serów – i to zarówno dojrzewających jak i twarogów – w pierwszym przypadku wzrost sięgnął zaledwie 0,3% do 149 tys. t, zaś w drugim aż 5% w relacji rocznej (do 202 tys. ton). Warto zauważyć, że jednocześnie silnie rośnie eksport serów. W okresie styczeń-maj br. ich sprzedaż zagraniczna ukształtowała się na poziomie 81,6 tys. t, tj. o ponad 16% wyższym niż w analogicznym czasie przed rokiem - zauważają eksperci Banku BGŻ.

Google+


źródło: Gospodarz.pl/BGŻ, foto: Gospodarz.pl

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.

Kod:

Captcha


Treść:


Czy artykuł był pomocny?
+0 pkt.
razem głosów: 0
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.