Dopłaty do soi i pszenicy twardej

Dnia 29 maja w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Dopłaty do soi i pszenicy twardej
W ramach rozporządzenia dopłatami z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany objęto materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:

1.  w przypadku zbóż:

a)  jęczmień,
b)  owies nagi,
c)  owies szorstki,
d)  owies zwyczajny,
e)  pszenica twarda,
f)  pszenica zwyczajna,
g)  pszenżyto,
h)  żyto;

2)  w przypadku roślin strączkowych:

a)  bobik,
b)  groch siewny (odmiany roślin rolniczych),
c)  łubin biały,
d)  łubin wąskolistny,
e)  łubin żółty,
f)  soja,
g)  wyka siewna;

3)  ziemniak.


O pracach nad włączeniem soi i pszenicy twardej do omawianego systemu dopłat mówiło się już od jakiegoś czasu. Oto jak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi argumentuje w uzasadnieniu projektu ustawy swoją decyzję:

- Poszerzenie listy gatunków o soję może przyczynić się do zwiększenia zaopatrzenia przemysłu paszowego w białko roślinne pochodzące z krajowych źródeł. Odmiany soi, które będą dostępne na polskim rynku nasion nie będą odmianami genetycznie zmodyfikowanymi. Staną się alternatywnym surowcem dostępnym na rynku dla polskich producentów pasz oraz producentów zwierząt gospodarskich. - napisanio, dodając, iż - zwiększająca się dostępność odmian soi dających zadowalający plon w krajowych warunkach agroklimatycznych wpłynęła na wzrost zainteresowania rolników uprawą tego gatunku. Można przypuszczać, że roślina ta będzie uprawiana w miejsce innych roślin strączkowych mających niższą wartość paszową lub będzie wysiewana zamiast roślin zbożowych.

- Dodanie do listy gatunków pszenicy twardej spowodowane jest natomiast wpisaniem do krajowego rejestru odmian pszenicy twardej wyhodowanej przez polskich hodowców. Mąka uzyskiwana z pszenicy twardej służy do uzyskiwania lepszej jakości produktów spożywczych, głównie makaronów. Zmiany te pozytywnie wpłyną na uprawą tego cennego gatunku - argumentuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Tagi:
źródło: