| Autor: redakcja3

Polskie konie z sukcesem w Weronie

W dniach 9-10 listopada br. w Weronie odbył się Czempionat Europy Koni Czystej Krwi Arabskiej. Polscy hodowcy państwowi i prywatni tradycyjnie wrócili do kraju z licznymi nagrodami i tytułami.

Wyhodowane w Polsce konie zachwyciły sędziów już w trakcie rozgrywania poszczególnych klas wiekowych. Wśród klaczek rocznych w klasie 1A drugie miejsce zajęła Piacolla ze Stadniny Koni w Michałowie, której zabrakło tylko pół punktu do pierwszego miejsca. Trzecie miejsce w tej klasie przypadło Kalahari z PPH Parys. Obie klacze to tegoroczne czempionki roczne z Białki. Ogierek Larando z SK Michałów zajął drugie miejsce w klasie ogierków rocznych 2B. Jemu także zabrakło pół punktu do pierwszego miejsca. W klasie klaczek dwuletnich 3A tryumfowała Perfinka ze Stada Ogierów w Białce, zdobywając najwyższą ocenę dnia (466,5 punktów), a w klasie 3B tej samej kategorii wiekowej Enezja hodowli Falborek Arabians. W klasie klaczek trzyletnich trzecie miejsce zdobyła Echo Aurora ze Stadniny Koni Chrcynno-Pałac.

Drugiego dnia Czempionatu rozegrano klasy wyższych kategorii wiekowych, które zostały zdominowane przez polskie konie. Zwycięzcą klasy 7A klaczy 4-6-letnich została Primera ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, a trzecia była Waranga z SK Michałów. Natomiast dwa pierwsze miejsca w klasie 7B przypadły klaczom Psyche Kreuza z SK Chrcynno-Pałac i Pilarosa z SK Janów Podlaski. W klasach klaczy 7-9-letnich oraz 10-letnich i starszych konie wyhodowane w Janowie i Michałowie rozgromiły konkurencję, zajmując pierwsze 3 miejsca w obu klasach. W pierwszej z nich zwyciężyły kolejno: Emandoria i Pistoria z SK Michałów oraz Altamira z SK Janów Podlaski. W drugiej zaś: Emira z SK Michałów oraz Palmeta i Etnologia z SK Janów Podlaski. Etnologia w 2012 r. została sprzedana za 370 tys. euro netto do Wielkiej Brytanii. W klasie ogierów 7-9-letnich drugie miejsce zajął Palatino z SK Janów Podlaski, a w klasie ogierów 10-letnich i starszych dwa pierwsze miejsca przypadły ogierom Poganin z SK Janów Podlaski i Esparto z SK Michałów.

Łącznie o tytuły czempionów Europy rywalizowało 19 koni z Polski. Drugą Wiceczempionką Klaczek Rocznych i zdobywczynią brązowego medalu została Piacolla, a do Top Five weszła także Kalahari – 4. miejsce. Tytuł Wiceczempionki Klaczy Młodszych i srebrny medal otrzymała Perfinka. Jest to pierwszy medal w Czempionacie Europy w historii Stada Ogierów w Białce. Czempionat Klaczy Starszych przypadł w udziale jedynie polskim koniom, które zajęły 5 miejsc na 5 nagradzanych. Tytuły przypadły klaczom: Emandoria (złoto), Primera (srebro), Emira (brąz), Psyche Kreuza i Pilarosa (odpowiednio 4. i 5. miejsca). Czempionat Europy zakończyły najlepsze europejskie ogiery starsze. Ogier Poganin zajął 3. miejsce i tym samym został Drugim Wiceczempionem i brązowym medalistą Europy, a na 5. miejscu do Top Five wszedł także Palatino. Łącznie 10 koni z puli 19 opuściło Weronę z tytułami czempiońskimi i Top Five.

Czempionat Europy Koni Czystej Krwi Arabskiej to jeden z trzech, obok Pucharu Narodów w Aachen i Czempionatu Świata w Paryżu, najważniejszych pokazów koni arabskich na świecie.