Coraz niebezpieczniejsze wypadki na wsi

W 2016 roku zgłoszono 19 110 nieszczęśliwych wypadków na wsi do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). To o 1 044 (5,2 proc.) mniej niż w 2015 roku. Mimo spadku liczby zdarzeń odnotowano aż 83 wypadki śmiertelne – to o 20 więcej niż w roku ubiegłym.

Coraz niebezpieczniejsze wypadki na wsi
Przy okazji trwających żniw, a więc czasu zintensyfikowanych prac na roli, warto pomyśleć, jak można zabezpieczyć się przed skutkami takich nieszczęść. Wakacje trwają w pełni i wiele dzieci spędza je właśnie na wsi – odwiedzając rodzinę, pomagając rodzicom, którzy pracują na roli bądź uczestnicząc w wyjeździe agroturystycznym.
  1. Z dala od maszyn rolniczych

Pojazdy rolnicze takie, jak kombajny czy traktory przykuwają uwagę dzieci, zwłaszcza, jeśli nie są one przyzwyczajone do wiejskiego krajobrazu. Z kolei dzieci mieszkające na wsi, w okresie wakacji angażują się do pomocy w gospodarstwie rolnym. Jednak niezależnie w jakiej sytuacji znajdują się nasi podopieczni, dzieci nie powinny znajdować się w pobliżu pracujących maszyn. Na stronie Państwowej Inspekcji Pracy opisane są tragiczne wypadki, kiedy dziecko wpadło pod koła pojazdu bądź zostało doń wciągnięte. Należy zawsze zadbać o bezpieczeństwo dzieci, jeśli w gospodarstwie uruchamiany jest np. ciągnik i mimo dziecięcych próśb nie zgadzać się na uczestnictwo najmłodszych w tego typu pracach. Dzieci nie powinny wtedy znajdować nawet w pobliżu maszyny – kierowca ma często ograniczone pole widzenia, zwłaszcza jeśli jest to np. ciągnik z naczepą. Równie zdradliwe mogą być słabo uczęszczane wiejskie drogi. Wiele nieszczęść zdarza się, kiedy dziecko, przyzwyczajone do bezpieczeństwa na podwórku, traci czujność. Należy zatem przypominać dzieciom, aby podchodziły z ostrożnością do drogi i zwracały uwagę na samochody i pojazdy rolnicze.

  1. Zbiorniki pod nadzorem

Kolejnym niebezpieczeństwem na wsi, którego jednak nie da się uniknąć, są studnie, stawy, oczka wodne czy zbiorniki na odpady gospodarcze. Niezabezpieczone i nieoznaczone są zagrożeniem nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Ci, nawet świadomi lokalizacji takich miejsc, powinni pamiętać, że zawsze powinny być one zabezpieczone na wypadek np. potknięcia się. Państwowa Inspekcja Pracy co roku przypomina, jak powinno wyglądać prawidłowe zabezpieczenie otworów. Należy przykryć je solidnymi pokrywami, które wytrzymają nie tylko określony ciężar, ale również uniemożliwią jej podniesienie czy uchylenie przez osoby niepowołane, czyli na przykład dzieci. Bezwzględnie należy również przestrzegać zakazu angażowania dzieci do prac związanych z opróżnianiem zbiorników  z nieczystościami płynnymi i wywozem nieczystości. Dzieci narażone są wówczas na zatrucie substancjami szkodliwymi (np. siarkowodorem).

  1. Nigdy sami przy zwierzętach

Uderzenie, przygniecenie  bądź  pogryzienie  przez  zwierzęta według danych KRUS-u było przyczyną 1 742, tj. 12,8 proc. wypadków na wsi. Kontakt ze zwierzętami hodowlanymi jest często główną atrakcją wyjazdu poza miasto, do rodziny czy gospodarstwa agroturystycznego. O ile dzieci mogą pomagać przy zbieraniu jajek czy dokarmianiu, trzeba mieć na uwadze, że zwłaszcza przy dużych zwierzętach (jak krowy, czy świnie), każdy maluch musi przebywać w asyście dorosłego. W przypadku, gdy dziecko przez nieuwagę i brak doświadczenia, spłoszy zwierzę, nawet niewinna zabawa z królikiem może skończyć się bolesnym pogryzieniem.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: