| Autor: redakcja1

Miedziany połysk wśród sosen

Właśnie teraz w sosnowych lasach zaczynają się pojawiać miedziaki sosnowce, najwięksi przedstawiciele bogatków w Polsce.

Miedziany połysk wśród sosen
Miedziak sosnowiec (Chalcophora mariana)  swojÄ… nazwÄ™ zawdziÄ™cza miedzianemu poÅ‚yskowi czarnego chitynowego pancerza. DziÄ™ki niemu trudno pomylić go z innymi owadami. Także ksztaÅ‚t ciaÅ‚a oraz wielkość sÄ… bardzo charakterystyczne, jego wielkość waha siÄ™ od 20 do 32 mm.
 
Miedziaki są bardzo ruchliwe i ostrożne. Zwykle wygrzewają się na leżącym drewnie sosnowym, a przy najmniejszym zagrożeniu ratują się ucieczką. Aby im się dobrze przyjrzeć trzeba wybrać się do lasu w pochmurne dni, wtedy są bardziej ospałe i dają się wziąć w ręce. Chrząszcze te są widoczne na powierzchni aż do lipca.
Larwy rozwijają się w martwym drewnie sosnowym lub świerkowym. Najczęściej w pniakach lub innych fragmentach mających kontakt z ziemią.
 
Owady dorosÅ‚e skÅ‚adajÄ… jaja w tunelach wydrążonych w drewnie. Po okoÅ‚o dwóch tygodniach wylÄ™gajÄ… siÄ™ z nich larwy, których rozwój może trać nawet sześć lat. Choć mogÅ‚oby siÄ™ wydawać, że odżywiajÄ… siÄ™ tylko drewnem, do ich rozwoju niezbÄ™dne sÄ… substancje wytwarzane przez zasiedlajÄ…ce martwe drewno grzyby. Przepoczwarczenie nastÄ™puje w kolebkach znajdujÄ…cych siÄ™ tuż pod powierzchniÄ… gleby.
 
Przez leÅ›ników uważany za sprzymierzeÅ„ca, ponieważ pomaga w rozkÅ‚adzie drewna. JeÅ›li jednak zasiedli drewno konstrukcyjne majÄ…ce kontakt z glebÄ… (np. sÅ‚upy, podkÅ‚ady kolejowe) uznaje siÄ™ go za szkodnika.
 


Tagi:
źródło: