| Autor: redakcja1

Pomysły na leśną majówkę

Dla większości Polaków to nie lada wyzwanie: spędzić nadchodzący „długi weekend” w taki sposób, aby odpocząć, nie nudzić się, a przy okazji zafundować sobie odrobinę aktywności. Tymczasem rozwiązanie jest proste, zwłaszcza dla tych, którzy lubią zostawić za sobą wielkomiejski zgiełk. Pachnący żywicą i kojący bujną zielenią las – to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby. Warto poznać liczne atrakcje, jakie czekają w lesie na weekendowych turystów.

Pomysły na leśną majówkę
Minimalistom do wewnętrznego wyciszenia się wystarczy kilkugodzinny wypad do lasu, inni będą chcieli spędzić kilka dni w otoczeniu rozkwitającej z pełną siłą natury. Ale tak naprawdę każdy znajdzie w lesie coś dla siebie. Bo w lesie jest w czym wybierać. Można podziwiać leśne zakątki na rowerze, ale można też podglądać naturę podczas niespiesznego marszu. Niektórzy preferują odpoczynek w siodle na doskonale przygotowanych przez leśników trasach konnych, a inni ognisko w towarzystwie przyjaciół, w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach.
Nasze lasy to największa i darmowa siłownia, spa i park rozrywki w jednym. W leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w miejskim, co zawdzięczamy m.in. olejkom eterycznym wydzielanym przez drzewa (ich składniki działają bakteriobójczo i uspokajająco). Wiele form aktywnego wypoczynku, jak jazda rowerem czy konna, traci część swoich walorów, jeśli nie uprawiamy ich w lesie. W wypadku biegania przewaga naturalnego, miękkiego podłoża w postaci leśnych ścieżek nad asfaltem czy kostką jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, bo ma wpływ na stan stawów i kręgosłupa. Słowem, idealne miejsce na majówkę – tak na krótką przechadzkę, jak i całodzienną wyprawę albo kilkudniowy pobyt.

Leśnicy przygotowali dla turystów blisko 4 tys. miejsc noclegowych w swoich obiektach – ośrodkach wypoczynkowych i edukacyjnych, leśniczówkach czy kwaterach myśliwskich, a także prawie 1000 miejsc przeznaczonych do biwakowania „pod chmurką”. W lasach znajdziemy m.in. 22 tys. km szlaków pieszych, 21 tys. km tras rowerowych i 3 tys. km konnych. Pokonanie tych tras zajęłoby jednej osobie aż 3 lata, przy założeniu pokonywania codzienne odległości równej trasie maratonu. Amatorom nordic walkingu przybywa szlaków specjalnie wytyczonych dla nich, a bardziej ekstremalne przeżycia są dostępne poprzez spływy kajakowe, konne obozy, wyprawy survivalowe czy orienteering (odnajdywanie w lesie ukrytych punktów kontrolnych).

Na miłośników podglądania piękna naszej natury czekają tysiące rezerwatów i parków krajobrazowych oraz ponad 100 ogrodów dendrologicznych. Wiele z nich to doskonałe miejsce do podglądania ptaków (birdwatching). Ale w lesie łatwo o spotkanie z dużym zwierzem – wprawdzie żubra zwykle trudno nam spotkać na wolności, ale już zdecydowanie łatwiej można zawrzeć znajomość z królem puszczy w pokazowych hodowlach LP, gdzie są one na wyciągnięcie ręki. Ponadto leśnicy przygotowali w całym kraju 5,5 tys. różnych obiektów turystycznych i ścieżek edukacyjnych, które podczas rekreacji pozwalają poszerzyć swoją wiedzę o przyrodzie. Coraz więcej z nich przystosowywanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (kładki dla wózków, tablice w alfabecie Braille’a).

Pasjonaci historii właśnie w lasach odnajdą wiele cennych pamiątek z prastarych dziejów Polski – datowanych od wczesnego średniowiecza po czasy niepodległościowych powstań czy tajemniczych leśnych cmentarzy z okresu II wojny światowej. Nadal niesłabnącą popularnością cieszą się odrestaurowane przedwojenne leśne kolejki wąskotorowe, które wożą turystów przez malownicze tereny m.in. w Bieszczadach i na Podlasiu.


Tagi:
źródło: