Przetwórstwo surowców rolniczych na poziomie gospodarstwa rolnego

22 marca 2011 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbyła się konferencja nt: „Przetwórstwo surowców rolniczych na poziomie gospodarstwa rolnego". Organizatorem spotkania był Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

Przetwórstwo surowców rolniczych na poziomie gospodarstwa rolnego


Konferencję otworzył Stanisław Tomczyszyn – Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

Podczas spotkania zaproszeni goście omawiali następujące zagadnienia:

  • Janusz Gralak, Zastępca Wojewódzkiego Inspektora WIJHARS mówił o obowiązujących przepisach oraz  jaki jest nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych.

  • Tadeusz Woźniak,- Wojewódzki Lekarz Weterynarii omówił wymagania weterynaryjne w gospodarstwach rolnych zajmujących się przetwórstwem oraz bezpieczeństwo produktów pochodzenia zwierzęcego.

  • Bogdan Wiatr - Zastępca Prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego poruszył temat o  możliwościach przetwórstwa wołowiny w warunkach gospodarstwa rolnego.

  • Klaudiusz Balcerzak - Poseł na Sejm RP przedstawił swoje stanowisko nt. „Rynek artykułów żywnościowych - warunki i perspektywy rozwoju”.

  • Przemysław Buda - Bomofar Ferma Jeleni w Dąbrówce, przedstawił jakie są szanse dywersyfikacji dochodu w gospodarstwie rolnym poprzez hodowle jeleniowatych.

  • Nie zabrakło zagadnień ekonomicznych, które omówił Andrzej Mierzejewski, przedstawiciel ARiMR, mówił o tym jakie są możliwości uzyskania dofinansowania na działalność w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego.

  • Na koniec Jacek Urbański, Prezes Zarządu Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego S.A omówił jak powinien wyglądać marketing produktów dobrej jakości, pochodzących z własnego przetwórstwa.

Na koniec wywiązała się dyskusja, w której głos zabrali delegaci Lubuskiej Izby Rolniczej. Eugeniusz Nieparko powiedział, że największym wrogiem producenta jest państwo – za dużo przepisów, obwarowań prawnych, a tak naprawdę jedynym wyznacznikiem powinien być klient. Takich problemów jak w Polsce nie mają nasi zachodni sąsiedzi, i od nich powinniśmy brać przykład.


Andrzej Kuziemski - mówił o tym, że produkcja ekologiczna jest bardzo droga, a większość tych produktów sprzedaję się na zachód, bo w Polsce niestety nie ma zbytu na tego typu towar. Również wspomniał o obowiązujących rygorystycznych przepisach, które utrudniają życie rolnika.


Władysław Piasecki - Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej, mówił o tym, że musimy iść do przodu, niestety w naszym kraju małymi kroczkami. Zachęcał do wspierania lokalnych producentów poprzez zakup ich wyrobów - sam tak robi od wielu lat.


Konferencji towarzyszyły  prezentacje kilku gospodarstw rolnych, produkujących żywność na poziomie własnego gospodarstwa. Można było degustować m.in. wędliny, kiełbasy, ryby i miód.

  • Gospodarstwo Rybackie 'KARP" Sp. z o.o Osiecznica - Zdzisław Banaszak i Leon Górski

  • Bomofar, Ferma Jeleni w Dąbrówce- W.Piasecki, M.Buda, J.Borkowski

  • Zakład Wyrobów Wędlin Metodą Tradycyjną  w Radoszynie - Ewa Kasprzak

  • Gospodarstwo rolno-warzywne w Lipkach Wielkich - Henryk Sondej

  • Gospodarstwo Pszczelarskie w Gralewie - Wiesław Dudek

  • PHPiU MADAKS w Przytocznej - Stanisław Mikanowicz

Źródło: http://www.lir.agro.pl/

Foto. LIR



Tagi: