| Autor: mikolaj

Dobre prognozy zbiorów owoców z drzew w 2013 roku

Według prognoz GUS w 2013 roku zbiory owoców z drzew wyniosą ponad 3,3 mln t, tj. o około 2% więcej od zbiorów ubiegłorocznych i o blisko 33% więcej od średnich zbiorów z lat 2006-2010. Zapraszamy do zapoznania się ze wstępnym szacunkiem głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku przygotowanym przez Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego. Jako szóstą na łamach Gospodarz.pl przedstawiamy ocenę owoców z drzew.

Dobre prognozy zbiorów owoców z drzew w 2013 roku
Zima 2012/2013 nie spowodowała znaczących uszkodzeń mrozowych w sadach. Przezimowanie roślin sadowniczych było na ogół dobre, mimo marcowych mrozów, które wystąpiły po okresie dość wysokich  temperatur i rozhartowaniu się drzew. Straty mrozowe zanotowano jedynie na niektórych niżej położonych plantacjach oraz w gatunkach bardziej wrażliwych na mróz, jednak w skali całego kraju istotnych uszkodzeń nie odnotowano.

Czytaj także: Wstępne szacunki produkcji warzyw gruntowych w 2013 r.


Przedłużająca się zima spowodowała natomiast znaczne opóźnienie wegetacji drzew owocowych. Kwitnienie drzew owocowych było opóźnione, lecz na ogół przebiegało w sprzyjających, stabilnych warunkach pogodowych. Wiosennych przymrozków w zasadzie nie zanotowano. Mimo zdecydowanie mniejszej ilości pszczół, warunki do zapylania były wyjątkowo korzystne i zawiązywanie owoców na ogół dobre. Obficie kwitły czereśnie, wiśnie i grusze, znacznie słabiej śliwy. Kwitnienie jabłoni było uzależnione od odmiany (przemienność owocowania). Czerwcowy opad nie wpłynął ujemnie na plonowanie owoców z drzew, gdyż na ogół ilość pozostałych zawiązków była wystarczająca. Warunki wzrostu owoców na przeważającym obszarze kraju były korzystne i pozwalają prognozować dość wysokie zbiory. Jednak z powodu długotrwałych opadów deszczu na wielu plantacjach zaobserwowano nasilenie chorób grzybowych i jednocześnie utrudnioną ochronę. Lokalnie plantacje drzew owocowych zostały uszkodzone  przez silne gradobicia i ulewne deszcze, a jakość owoców z tych plantacji będzie wyjątkowo słaba.

Zbiory owoców z drzew w latach 2006-2013

Zbiory owoców z drzew 2013


(kliknij, aby powiększyć)
a) Przeciętne roczne. b) Szacunek wstępny. c) Morele, brzoskwinie, orzechy włoskie.
Źródło: GUS

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: