Majeranek ogrodowy (Origanum majorana)

Majeranek ogrodowy jest rośliną, która osiąga maksymalnie 30 centymetrów i jest znacznie delikatniejszy w smaku niż jego dzika odmiana. Okres kwitnienia tej rośliny przypada na środek lata, a jej kwiaty są niepozorne, małe o barwie różowo-białej.

Majeranek ogrodowy (Origanum majorana)
Można go uprawiać w doniczce w domu, na parapecie czy tarasie oraz w ogrodzie. Niestety nie jest on odporny na mróz i dlatego pod koniec lata należy zrezygnować z ogrodowej uprawy lub przesadzić go do doniczki.
 
Należy go uprawiać w dodatnich temperaturach. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione oraz dużo wody. W celu zapewnienia równomiernego rozrostu rośliny trzeba co jakiś czas obracać doniczkę. W okresie zimowym nie należy trzymać majeranku na parapecie pomiędzy oknem a zasłoną. Ponadto do prawidłowego rozwoju potrzebna jest również odpowiednia wentylacja. Nawozić nawozem przeznaczonym do roślin doniczkowych, ale dwukrotnie rozcieńczonym.
 
Okres wysiewu majeranku ogrodowego przypada na marzec. W celu uniknięcia zbyt dużego zagęszczenia dobrze jest wymieszać nasiona z piaskiem. W przypadku uprawy tej rośliny na zewnątrz, doniczki trzeba wypełnić kompostem torfowym. Z kolei w inspekcie należy zachować 20 centymetrowy odstęp między wysiewami. Roślina ta bardzo wolno kiełkuje, a po osiągnięciu około 15 centymetrowej wysokości trzeba odrywać stożki wzrostu pędów by ją rozkrzewić.
 
Najlepszym czasem zrywania liści majeranku jest poranek, bo wtedy właśnie ich wilgotność jest największa.
 
Majeranek ogrodowy niezwykle rzadko jest atakowany przez szkodniki, ale w przypadku ich wystąpienia używa się środka owadobójczego na bazie mydła lub zanurza się całą górną część rośliny w wodzie z mydłem.
 
Tą roślina jest wykorzystywana do wypełniania woreczków zapachowych oraz jako dodatek do potraw mięsnych, dań z pomidorami oraz pieczarkami. Trzeba tylko pamiętać, że za długo gotowany traci swój aromat i dlatego dodaje się też pod koniec przygotowania potraw. Poza tym napar z liści majeranku reguluje na proces trawienia.


Tagi:
źródło: