UE walczy z oszustami i nie odrzuca łupków

Unia Europejska walczy z oszustami podatkowymi. Natomiast w sprawie gazu łupkowego zachowuje póki co neutralne stanowisko.

UE walczy z oszustami i nie odrzuca łupków
Szczyt w Brukseli dobiegł końca. Decyzje jakie zapadły były dla Polski niezwykle ważne, a polski rząd jest z nich generalnie zadowolony. Tym bardziej, że łupki stanowią bardzo kontrowersyjny temat.
 
Jeszcze niedawno w Brukseli przeważały głosy przeciwne wydobywaniu gazu łupkowego, w których przewijały się argumenty dotyczące negatywnego wpływu na środowisko. Za to zauważono konieczność wykorzystania krajowych zasobów energetycznych w państwach członkowskich Wspólnoty w celu obniżenia wysokich cen energii. Mimo iż nie sprecyzowano jakie to maja być zasoby, chodzi tu jednak przede wszystkim chodzi o gaz łupkowy.
 
- Te zapisy są nakierowane na gaz łupkowy jako szansę, którą trzeba wykorzystać - podkreśla premier Donald Tusk. Jednakże nie jest to całkowity koniec negocjacji, gdyż jeszcze w tym roku planowane jest przygotowanie przepisów związanych z wydobyciem gazu łupkowego, chociaż nie wiadomo jak będą one zaostrzone w kwestii dbałości o środowisko.
 
Podczas szczytu unijni liderzy zwrócili baczna uwagę na konieczność zmian w przepisach związanych z automatyczną wymianą informacji bankowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Zmiany w prawie nie tylko objęłyby oszczędności na kontach, ale też fundusze emerytalne i dochody z papierów wartościowych.
 
Niemniej jednak by do jakichkolwiek zmian w tej sprawie doszło to potrzeba jeszcze zgody Austrii i Luksemburga, które do tej pory blokowały decyzje. Oba kraje zadeklarowały, że są gotowe zaakceptować pomysły, ale pod warunkiem, że najpierw Unia Europejska musi porozumieć się w tej kwestii ze Szwajcarią.
 


Tagi:
źródło: