Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2013 roku

Od 1 do 28 lutego 2013 roku gospodarze mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za zakupione paliwo rolnicze.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2013 roku
Do wniosku należy koniecznie dołączyć faktury VAT (lub ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez wójta, burmistrza, prezydenta lub pracownika urzędu gminy), które stanowią dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2012 r. do 31 stycznia 2013 r.

Stawka zwrotu podatku akcyzowego w 2013 roku nie uległa zmienie w stosunku do roku ubiegłego, i wynosi 0,95 zł na 1 litr oleju.

Maksymalny limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych wynosi zatem 81,70 zł.

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego można składać w terminach:

- od 1 lutego do ostatniego dnia lutego,

- od 1 do 31 sierpnia danego roku.

Gospodarze powinni słożyć wniosek do wójta, burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego. Decyzję o przyznaniu zwrotu akcyzy wydaje się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot podatku.

Pieniądze będą wypłacane w terminach:
  • 2-30 kwietnia 2013 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie,
     
  • 1-31 października 2013 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie,

gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Zwrot akcyzy przysługuje producentom rolnym, którzy zużywają olej napędowy oznaczony kodem CN od 2710 19 41 do 2710 19 49. Przy czym za producenta rolnego uważa się:

- osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym,
- posiadacza zależnego, w przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego,
- współposiadacza, w stosunku do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę, w przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania. Pisemna zgoda nie dotyczy współmałżonków.


Tagi:
źródło: