Ceny OMP dalej poniżej interwencyjnej

Zniżkowy trend cen OMP w UE wyhamował i dnia 17 kwietnia 2016 roku ważona cena OMP w UE wyniosła 1,65 EUR/kg, była więc o 1,64% większa niż przed miesiącem, choć pozostając przy tym na pułapie o 16,4% mniejszym niż w porównywalnym czasie 2015 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Ceny OMP dalej poniżej interwencyjnej

Ceny OMP

W omawianym czasie nieco dynamiczniej niż w UE zmieniały się ceny OMP na rynku polskim gdzie osiągnęły 1,64 EUR/kg, a zatem o 13,2% niższy niż przed rokiem, choć o 1,86% wyższy w skali miesięcznej. W ujęciu PLN w ujęciu roku zaobserwowano z kolei spadek z 7,59 PLN/kg do 7,02 PLN/kg.
 
Minimalnie mniejsze niż w Polsce ceny OMP odnotowano na rynku czołowego unijnego producenta, jakim są Niemcy. W połowie kwietnia 2016 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 1,62 EUR/kg, przy czym w tym wypadku była to stabilizacja w skali miesięcznej. W odniesieniu do drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, zaobserwowano mniejszą cenę OMP niż w Niemczech o 1,61 EUR/kg - 0,6%.
 
Notowana  na przełomie marca i kwietnia stabilizacja cen wynikała z funkcjonowaniem skupu interwencyjnego po stałej kwocie 1,698 EUR/kg oraz skupem na drodze przetargów po 31 marca, gdy został wyczerpany interwencyjny limit skupu OMP. Od dnia 20 kwietnia podniesiono limity ilościowe na zakup OMP w ramach skupu interwencyjnego i tym samym zamknięto procedurę przetargową. Zwiększenie limitów przyczyni się do wyhamowania tendencji zniżkowej, ale wątpliwym jest, aby ceny OMP w najbliższym czasie wzrosły ponad próg interwencyjny.
 
Presję na ceny przetworów mlecznych w UE w dalszym ciągu wywiera ograniczony popyt z Chin i przedłużone rosyjskie embargo. Dnia 17 kwietnia 2016 roku ceny OMP w UE kształtowały się o 2,65% poniżej progu interwencyjnego, osiągając przy tym pułap o 7,3% większy niż ceny OMP wysyłanego z państw Oceanii tj. Nowej Zelandii i Australii do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny globalne.
 
Na rynku amerykańskim, u jednego z czołowych konkurentów UE, wzrastające w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się aktualnie na poziomie o 10,7% mniejszym niż we Wspólnocie, tym samym wynosząc w połowie kwietnia w przeliczeniu 1,48 EUR/kg. Na rynkach UE w kwietniu dalej malały ważone ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP). W dniu 17 kwietnia 2016 roku ważone ceny PMP w UE wyniosły 1,91 EUR/kg.

 
Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: