Wysoki poziom monitoringu bezpieczeństwa żywności w UE

Sieć wczesnego ostrzegania w zakresie bezpieczeństwa żywności pogłębiła fundamentalną rolę UE, polegającą na chronieniu konsumentów przed niebezpiecznymi produktami spożywczymi w 2013 r. System ma także na celu zwalczanie oszustw w branży spożywczej.

Wysoki poziom monitoringu bezpieczeństwa żywności w UE

Zgodnie z rocznym sprawozdaniem, w ubiegÅ‚ym roku unijny system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywnoÅ›ci i paszach (RASFF) zostaÅ‚ wykorzystany w 3 205 przypadkach produktów żywnoÅ›ciowych stanowiÄ…cych zagrożenie dla zdrowia. Przypadki te dotyczyÅ‚y m. in. truskawek zakażonych wirusem zapalenia wÄ…troby typu A i miÄ™sa zawierajÄ…cego bardzo niebezpieczny wirus E. coli.

Swoim zasiÄ™giem sieć RASFF obejmuje wszystkie 28 paÅ„stw czÅ‚onkowskich UE oraz kilka krajów nienależących do Unii, co pozwala jej czÅ‚onkom wymieniać siÄ™ informacjami na temat produktów żywnoÅ›ciowych i pasz stanowiÄ…cych potencjalne zagrożenie dla zdrowia. DziÄ™ki temu kraje używajÄ…ce systemu mogÄ… reagować natychmiast w sposób skoordynowany.


DziÄ™ki odpowiednio wczesnemu wychwyceniu groźnych produktów można je wycofać z obrotu lub zwrócić siÄ™ o ich zwrot do konsumentów. Niektóre z takich produktów zatrzymuje siÄ™ jeszcze zanim trafiÄ… na póÅ‚ki sklepowe – tak jak na przykÅ‚ad produkty pochodzÄ…ce spoza UE, które zatrzymuje siÄ™, jako niebezpieczne, już na granicach zewnÄ™trznych Unii.

WiÄ™kszość niebezpiecznych przypadków dotyczy żywnoÅ›ci przeznaczonej do konsumpcji przez ludzi (85% przypadków w 2013 r.), 8% – pasz dla zwierzÄ…t oraz 7 proc. – opakowaÅ„, maszyn itp., które majÄ… bezpoÅ›redni kontakt z żywnoÅ›ciÄ… (materiaÅ‚y przeznaczone do kontaktu z żywnoÅ›ciÄ…).

Uruchomiono nowÄ… stronÄ™ internetowÄ… dla konsumentów, aby umożliwić im dostÄ™p do bazy danych, zawierajÄ…cej najnowsze ostrzeżenia w zakresie zdrowia publicznego, otrzymane przez RAFSS, które do tej pory byÅ‚y gÅ‚ównie wykorzystywane przez urzÄ™dy regulacyjne i administracjÄ™.

WedÅ‚ug raportu z 2013 r., liczba powiadomieÅ„ spadÅ‚a o 9% w stosunku do poprzedniego roku; odnotowano mniej przypadków zatrzymania produktów na granicy i sygnaÅ‚ów informacyjnych. Oznacza to, że organy regulacyjne dziaÅ‚ajÄ… efektywniej, koncentrujÄ…c siÄ™ na poważnych przypadkach wymagajÄ…cych podjÄ™cia szybkich dziaÅ‚aÅ„.

Skandal zwiÄ…zany z koÅ„skim miÄ™sem, który wstrzÄ…snÄ…Å‚ europejskÄ… opiniÄ… publicznÄ… na poczÄ…tku 2013 r. unaoczniÅ‚ wagÄ™ sieci – uzyskane informacje dotyczÄ…ce miÄ™sa zmieszanego z koninÄ… zostaÅ‚y uznane za kluczowe w przeprowadzeniu dochodzenia i wyÅ›ledzeniu źródÅ‚a oszustwa.

W toku tej sprawy okazaÅ‚o siÄ™, jak trudno jest wyÅ›ledzić źródÅ‚a oszustwa zwiÄ…zanego z żywnoÅ›ciÄ… w erze skomplikowanych, globalnych Å‚aÅ„cuchów dostaw. Obecny system wczesnego ostrzegania już teraz gromadzi informacje umożliwiajÄ…ce wyÅ›ledzenie produktów na podstawie powiadomieÅ„ o dziaÅ‚aniach nastÄ™pczych dotyczÄ…cych zgÅ‚oszonych przypadków.

Obecnie uruchamiane jest nowe, ogólnounijne, internetowe narzÄ™dzie do walki z oszustwami w branży spożywczej, którego zadaniem bÄ™dzie koordynowanie zapobiegania miÄ™dzynarodowym oszustwom w branży spożywczej oraz wymiana informacji. Opracowano je wzorujÄ…c siÄ™ na skutecznie funkcjonujÄ…cym modelu wymiany informacji RAFSS. BÄ™dzie ono wspóÅ‚dziaÅ‚ać z nowo utworzonÄ… sieciÄ… na rzecz przeciwdziaÅ‚ania faÅ‚szowaniu żywnoÅ›ci



Tagi:
źródło: