Na zniesieniu kwotowania produkcji cukru stracą kraje rozwijające się

Zdaniem brytyjskiej organizacji charytatywnej Fairtrade Foundation (FF) zniesienie kwot produkcyjnych na cukier i izoglukozę w UE od października 2017 roku będzie miało bardzo negatywne skutki dla gospodarek krajów rozwijających się, które do tego czasu czerpały korzyści z preferencyjnego dostępu do unijnego rynku cukru - informuje FAMMU/FAPA.

Na zniesieniu kwotowania produkcji cukru stracą kraje rozwijające się

Zniesienie kwot cukrowych

Preferencje dla krajów EPA-EBA, tj. państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP), które mają podpisane porozumienia bilateralne, i państw, które są beneficjentami porozumienia „Wszystko prócz broni” pozostaną, ale brak limitów produkcyjnych ma przełożyć się w opinii większości ekspertów na wyższą produkcję cukru w UE, co ograniczy jego import. Biedne kraje trzeci stracą lukratywny rynek zbytu, bo mimo notowanej od blisko dwóch lat obniżki cen cukru w UE, są one i tak większe niż giełdowe.

FF ocenia, że te zmiany mogą doprowadzić do zaprzestania produkcji cukru w wielu krajach AKP, przez co nawet 200 tys. osób wpadnie w biedę, bo straci pracę. Po październiku 2017 roku wywóz cukru z Mozambiku i Suazi ma zmaleć o 5-7%, właśnie z uwagi na zmiany na unijnym rynku. FF szacuje straty z tego tytuły w tych dwóch państwach na ponad 40 mln dolarów.

Ponadto związek plantatorów trzciny cukrowej z Suazi zauważa, że UE przez lata zachęcała rolników z AKP do uprawy trzciny cukrowej, a teraz zostawia ich samych sobie, odcinając im jednocześnie dominujący rynek zbytu. Wysyłka cukru z Suazi do UE stanowi 39% eksportu łącznie. Plantatorzy zwracają również uwagę na fakt, że unijni rolnicy otrzymują różnego typu wsparcie, a oni nie dostaną żadnych świadczeń od UE z tytułu zniesienia kwotowania produkcji cukru.



Tagi:
źródło: